Porady

Rodzaje żwirków dla kota

Na rynków dostępnych jest wiele różnych typów żwirków dla kota, z których niektóre wydają się wyróżniać pod względem oferowanej jakości. Z reguły jednak żwirki można podzielić na kilka głównych rodzajów pod względem ich działania i skuteczności, a także tego, dla jakich kotów są one przeznaczone.

Żwirek drewniany

Jest to żwirek dla kota, z którego najczęściej korzystają właściciele kociąt. Młode zwierzęta mają bowiem tendencję do wyjadania zawartości kuwety i choć z reguły są to niewielkie ilości, inne typy żwirków mogą im zaszkodzić. Natomiast żwirek drewniany jest bezpieczny i nie podrażnia układu pokarmowego kota. Jego wadą jest natomiast to, że nie izoluje zbyt dobrze zapachów i trzeba go często wymieniać – mokry żwirek rozpada się, tworząc niemożliwy do zebrania, drobny pył.

Żwirek bentonitowy

Zdecydowanie najpopularniejszy typ żwirku, dający jednocześnie największy wybór, jeśli chodzi o ilość produktów na rynku. Wyróżnia się one przede wszystkim pod względem wydajności, jako że bez wątpienia starcza na najdłużej. Pod wpływem wilgoci żwirek bentonitowy zbryla się, a brudne grudki można łatwo usunąć specjalną łopatką, jednocześnie uzupełniając kuwetę czystym żwirkiem.

Żwirek silikonowy

To stosunkowo nowy rodzaj żwirku, do którego wciąż przekonało się niewielu właścicieli kotów. Silikonowe drobiny wchłaniają wilgoć, a następnie opadają na dno kuwety, ułatwiając zachowanie czystości. Żwirek silikonowy nie izoluje jednak zbyt dobrze zapachów, przez co jest mniej wydajny niż żwirek bentonitowy.

Rekomendowane artykuły