Porady

Jak dbać o sprzęty i akcesoria w mieszkaniu?

sprzątanie

Cieknące zmywarki, nieochładzające się lodówki, pralki, które się nie obracają… Awarie urządzeń zdarzają się w każdym gospodarstwie domowym. Jednak nie wszystkie z nich występują równie często i niekoniecznie wynika to z jakości sprzętu. Właściwe użytkowanie oraz czyszczenie są bardzo ważne. Odpowiednio pielęgnowany sprzęt AGD może nie tylko rzadziej się psuć, ale też znacznie wydłużyć swoją żywotność, co z pewnością przełoży się na większe oszczędności w domowym budżecie. Jak więc konserwować sprzęty i akcesoria?

Jak dbać o rolety?

Rolety zewnętrzne – jak czyścić?

Przed czyszczeniem rolety zewnętrznej należy opłukać ją wodą, aby usunąć kurz i piasek przyczepiony do pancerza. Dzięki temu nie zarysujesz powierzchni podczas mycia. Wybierając do tego celu myjką ciśnieniową, musisz ustawić jak najmniejszy przepływ wody. Nadmierne ciśnienie może uszkodzić łopatki rolet zewnętrznych i spowodować ich awarię.

Podczas czyszczenia rolety nie zapomnij umyć wnętrza bocznych prowadnic, gdzie porusza się pancerz. Uszczelki szczotkowe w prowadnicach powinny być miękkie i wolne od kurzu oraz przedmiotów, które mogłyby zagrozić prawidłowemu opuszczaniu lub podnoszeniu rolety. Aby lepiej chronić uszczelki szczotek, możesz je od czasu do czasu nasmarować sprayem silikonowym lub podobnym produktem.

Dbanie o rolety wewnętrzne

Rolety wewnętrzne, podobnie jak zasłony, są narażone na działanie kurzu, zwłaszcza gdy są zawieszone na drzwiach balkonowych lub oknach kuchennych. Codzienna pielęgnacja powinna ograniczać się do odkurzania z minimalnym ssaniem lub wycierania miękką, suchą ściereczką z mikrofibry. Dobrym sposobem jest użycie wałka przeznaczonego do ubrań ze specjalną warstwą kleju do zbierania kurzu. Należy również pamiętać, że mechanizm rolety najlepiej przecierać wilgotną szmatką. Regularne usuwanie kurzu z tkaniny zapobiegnie jej permanentnemu zabrudzeniu.

Jak dbać o pralkę?

Częste korzystanie z pralki może w pewnym momencie spowodować nieprawidłowe działanie. Dlatego warto wiedzieć, jak się przed tym bronić. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Zbyt krótkie okresy prania mogą spowodować przegrzanie elementów pralki. Zachowaj więc co najmniej godzinę przerwy między włączaniem kolejnych cykli.

Osady z kamienia w twardej wodzie to jedno, ale pamiętaj również o innych zabrudzeniach, które mogą gromadzić się w pralce. Chodzi o pozostałości brudu z ubrań i detergentów. Dlatego należy regularnie czyścić filtry, bębny, uszczelki, szuflady na detergenty, drzwi oraz obudowy. Pamiętaj, że z czasem nagromadzony brud przeniesie się na Twoje ubrania!

Jak czyścić czajnik?

Kamień w czajniku to prawdziwy wróg komfortu delektowania się aromatyczną herbatą lub kawą. Niestety, przez większość kranów przepływa twarda woda, co może prowadzić do powstawania niezdrowych i nieestetycznych osadów. Więc jak się ich pozbyć? Sposobem na usunięcie kamienia z czajnika jest użycie świeżego soku z cytryny. Wystarczy wlać do naczynia szklankę płynu i odstawić na godzinę. Po upływie czasu wylej zawartość i spłucz wnętrze wodą.

Jeśli nie masz pod ręką świeżych owoców, kwas cytrynowy też świetnie się sprawdzi. Wystarczy wsypać do czajnika torebkę granulek, wlać wodę, wypełniając naczynie do połowy i zagotować. Następnym krokiem jest odstawienie czajnika na co najmniej trzy godziny. Po upływie określonego czasu wylej roztwór i dokładnie wypłucz wnętrze wodą.

Jak dbać o prysznic? Odnowienie kabiny

Z biegiem czasu prysznice i wanny nie są już tak estetyczne, jak na początku. Najprostszym sposobem na odnowienie kabiny prysznicowej jest wymiana silikonu na krawędziach, przemalowanie ścianek brodzika oraz usunięcie plam. Najprostszym sposobem na usunięcie przebarwień oraz kamienia jest użycie octu. Nadaje się również do czyszczenia kranów i innych powierzchni chromowanych. Wystarczy przetrzeć je wcześniej zmoczoną ściereczką. Następnie natrzeć zabrudzoną powłokę octem i pozostawić na kilka godzin.

Aby odświeżyć nawet najbardziej wyeksploatowane wanny, zaleca się napełnienie ich wrzątkiem i butelką octu, pozostawienie do ostygnięcia, a następnie przetarcie ścian drucianą gąbką. Odnowienie prysznica w ten sposób powinno zająć ci kilka minut.

Rekomendowane artykuły