Porady

Czy instalaca gazowa w samochodzie się opłaca?

samochód

Instalacja LPG od lat nie traci na popularności za sprawa korzyści, których jet w stanie dostarczyć kierowcom. O tym dlaczego montaż instalacji gazowej w samochodzie jest opłacalny, świadczą korzyści ekonomiczne, ale nie tylko. Wielu użytkowników samochodów z takim wyposażeniem zwraca uwagę także na inne kwestie.

Ile kosztuje montaż instalacji gazowej w samochodzie?

Cena montażu instalacji gazowej różni się oczywiście od modelu auta, liczby cylindrów w jednostce napędowej, a także od generacji instalacji. Do wyboru mamy 5 generacji systemów LPG. Instalacje gazowe I generacji nie zawierają w sobie żadnych elementów elektronicznych. Jest to pierwszy, najprostszy system umożliwiający jazdę autem zasilanym LPG. Stosuje się go w autach z zasilaniem gaźnikowym. Ten rodzaj instalacji jest tani, ale niestety niezbyt precyzyjny. Instalacje gazowe II generacji już zostały wyposażone w elektronikę. Swoje zastosowanie znajdują w silnikach z jedno bądź wielopunktowym wtryskiem benzyny. III generacji zbyt często na ulicach nie spotkamy, jest to najmniej popularny system instalacji LPG, stosuje się go w samochodach z wielopunktowym wtryskiem paliwa.

Natomiast IV generacja stanowi najczęściej stosowany system. Wszystko za sprawą swojej właściwości, jaką jest bezawaryjna praca silnika. To także instalacja wielopunktowa. Ostatni już V typ generacji to instalacja opierająca się na wtrysku sekwencyjnym gazu w fazie ciekłej. Jej zastosowanie pozwala uniknąć strat mocy czy wzrostów spalania w trakcie jazdy. Montaż I generacji instalacji kosztować będzie około 1300 zł. Cena drugiej generacji waha się pomiędzy 1600 a 2000 zł. III typ instalacji to koszt około 1600-2400 zł, natomiast za najczęściej wybieraną, IV generacje przyjdzie nam zapłacić od 2600 do nawet 6000 zł. Montaż ostatniej generacji to wydatek rzędu 4000 zł i więcej.

Czy montaż instalacji LPG w aucie jest opłacalny?

Instalacje LPG co prawda spalają o około 1 do 2 l/100 km więcej, jednak gaz jest o wiele tańszym paliwem. Posiadając auto z instalacją gazową, jesteśmy w stanie zmniejszyć wydatki na paliwo nawet o 30-40%. Oczywiście zależy to od ilości przemierzonych każdego dnia kilometrów. Im więcej jeździmy, tym szybciej zwróci nam się koszt inwestycji, jaką jest montaż instalacji gazowej w aucie. Weźmy prosty przykład, 4-cylindrowy benzynowy samochód zużywa średnio 8 litrów paliwa na 100 przejechanych kilometrów. Biorąc pod uwagę, że aktualna cena za litr paliwa wynosi około 7,5 zł, za przejechanie 2 tys. kilometrów, kierowca musi zapłacić ponad 1000 zł, podczas gdy posiadacz samochodu z instalacją gazową z przejechanie dokładnie takiego samego dystansu przy cenie gazu na poziomie 3,5 zł zapłaci 600-700 zł. Jest to oszczędność rzędu kilkuset złotych, przy intensywnej eksploatacji samochodu, inwestycja w montaż instalacji LPG może zwrócić się już po kilku miesiącach.

Instalacje gazowe – Warszawa

Jazda autem po stolicy bywa nie lada wyzwaniem. Rosnące ceny paliwa spędzają sen z powiek wielu kierowcom. Jeżeli chcesz zaoszczędzić nieco pieniędzy, rozważ montaż instalacji gazowej w Warszawie w swoim aucie. Zajmą się tym profesjonaliści, którzy pomogą Ci w doborze idealnego typu instalacji do Twojego auta i Twoich oczekiwań. Fachowo założona instalacja będzie bez zrzutów działać przez wiele lat, umożliwiając Ci oszczędną jazdę.

Rekomendowane artykuły