Porady

Jakie dywaniki do auta – welurowe czy gumowe?

samochód

Każdemu kierowcy zależy, aby we wnętrzu jego samochodu panował porządek. Ma to podwójne znaczenie. Z jednej strony wpływa na estetykę, a z drugiej na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Jednym ze sposobów na utrzymanie porządku jest zastosowanie dywaników samochodowych. Na rynku dostępne są różne ich rodzaje, jednak do najpopularniejszych należą dywaniki do auta welurowe oraz gumowe. Kierowcy często mają dylemat, który model wybrać. Warto zatem wiedzieć, czym się różnią i jaka opcja będzie lepszym rozwiązaniem.

Dlaczego warto stosować dywaniki samochodowe?

Dywaniki samochodowe stosuje większość kierowców. Wynika to z wielu korzyści. Przede wszystkim pozwalają utrzymać porządek we wnętrzu auta, co zdecydowanie zwiększa estetykę. Tego typu akcesoria spełniają także inne funkcje praktyczne – dzięki nim wydłuża się żywotność oryginalnej wykładziny. Dodatkowo dywaniki samochodowe skutecznie zabezpieczają wnętrze pojazdu przed wilgocią. To z kolei stanowi bardzo dobrą ochronę przed pojawieniem się w aucie dość specyficznego i nieprzyjemnego zapachu. Brak wilgoci w aucie to również mniejsze ryzyko korozji. Jak wspomniano, największą popularnością cieszą się dywaniki welurowe i gumowe. Które z nich wybrać?

Jakie dywaniki – welurowe czy gumowe?

Cechą, która przede wszystkim wyróżnia dywaniki gumowe, jest ich trwałość. Ponadto są bardzo praktyczne. Idealnie sprawdzają się w sezonie jesienno-zimowym, kiedy deszcz i śnieg padają niemal codziennie. Dużą zaletę dywaników gumowych stanowi również to, że są bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości. Można je skutecznie wyczyścić zwykłą wodą na myjni samochodowej lub w domu nad wanną. Jesienią i zimą pamiętać trzeba, aby systematycznie opróżniać gumowe dywaniki z nadmiaru wody. W innym wypadku w samochodzie może tworzyć się wilgoć oraz nieprzyjemny zapach. Warto tu podkreślić, że dywaniki gumowe podzielić można dodatkowo na dwa rodzaje. Mowa tu o modelu korytkowym oraz standardowym. Pierwszy typ charakteryzuje się wysokim rantem, dzięki temu opróżnienie dywanika z nadmiaru wody jest bardzo proste, a płyn nie wylewa się poza krawędzie. Z kolei standardowe modele wyposażone są w szachownicę lub inny wzór. Uniemożliwia to przemieszczanie wody wewnątrz dywanika.

Odpowiadając na pytanie, jakie lepsze dywaniki – welurowe czy gumowe, zaprezentować trzeba modele wykonane z materiału. Ich główną cechą charakterystyczną jest bardzo estetyczny wygląd. Natomiast w czasie obfitych opadów atmosferycznych nie są tak praktyczne, jak dywaniki gumowe, ponieważ szybko wchłaniają wodę. To z kolei prowadzić może do gromadzenia się wilgoci. Jeśli dywaniki welurowe mają się sprawdzać, muszą być często suszone.

Jakie dywaniki do samochodu – welurowe czy gumowe?

Wybór między dywanikami gumowymi a welurowymi nie jest wcale taki łatwy, jak mogłoby to się wydawać. Dlatego odpowiadając na pytanie, dywaniki gumowe czy welurowe, warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Pierwszy czynnik stanowi kształt. Ma to znaczenie zarówno pod kątem estetyki, jak i bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. W trakcie prowadzenia auta konieczna jest swoboda w operowaniu pedałami, a źle dobrane dywaniki mogą to uniemożliwiać.

Ponadto za istotny aspekt uważa się sposób mocowania dywaników w aucie. W przypadku samochodu z fabrycznie uwzględnionym miejscem przytwierdzenia problem nie istnieje. Jeśli auto pozbawione jest takiego mocowania, to konieczny będzie zakup dywaników ze specjalnym zestawem stoperów. Alternatywą są dywaniki z podkładem gumowo-żelowym, które ściśle przylegają do podłoża.

Dywaniki samochodowe – gumowe czy welurowe? Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Jeśli komuś bardziej zależy na praktyczności, to warto postawić na dywaniki gumowe. Jeżeli natomiast kierowca przykłada większa uwagę do estetyki, powinien wybrać modele welurowe. Jak zatem widać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dywaniki welurowe czy gumowe. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Najważniejsze jest, aby stawiać na produkty wysokiej jakości, które kupić można w sprawdzonych sklepach motoryzacyjnych.

Rekomendowane artykuły