Porady

Jaki pojazd dla dziecka wybrać?

dziecko

Ruch na świeżym powietrzu jest bardzo ważny. W piramidzie żywienia aktywność fizyczna zajmuje całą podstawę, co oznacza, że powinno jej być bardzo dużo każdego dnia. Jeśli rodzice chcą, aby ich dzieci od początku nabierały właściwych nawyków, powinni dołożyć wszelkich starań, aby zadbać o kształtowanie u nich sportowej postawy. Maluchy potrzebują bardzo dużo spacerów, spędzania czasu na dworze.

Niektóre dzieci jednak nie przepadają za wychodzeniem z domu. Zatroskani rodzice muszą wtedy bardzo się głowić, jak namówić swoją pociechę na spacer i jak uatrakcyjnić mu pobyt na świeżym powietrzu. Całe szczęście, że maluchy na ogół lubią różne jeździki – to doskonałe rozwiązanie problemu. W momencie kiedy zaczynają chodzić, a dzieje się to około pierwszych urodzin, można pomyśleć o zakupie pierwszego pojazdu dla malucha.

Jaki pojazd dla rocznego dziecka?

Roczek to na ogół taki moment, kiedy dziecko dostaje pierwszy jeździk. Na rynku jest ich naprawdę sporo. Spośród wielu typów można wyróżnić kilka najczęściej wybieranych, a są nimi rowerek biegowy, motor biegowy, traktor z przyczepą dla dzieci oraz samochodzik z otwieranym siedziskiem.

Samochodzik z otwieranym siedziskiem jest świetnym pierwszym pojazdem, w jaki warto zaopatrzyć dziecko. Może ono służyć do nauki naprzemiennego korzystania z nóg, które będzie później przydatne w nauce jazdy na rowerze. Szerokie siedzisko sprawi, że jazda będzie przebiegać wygodnie, a w otwieranym siedzisku dziecko będzie mogło zabrać ulubione zabawki, które przydadzą mu się podczas spaceru.

Podobną rolę może spełniać ciągnik z przyczepą. Wielu rodziców zastanawia się, jaki traktor na pedały wybrać dla dzieci. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy ma on potrzebne atesty i czy będzie bezpieczny dla malucha. Kolejnym kryterium to ulubione kolory oraz wielkość sprzętu.

Rowerek biegowy to pojazd bez pedałów, posiada natomiast dwa koła, kierownicę i siedzenie z regulowaną wysokością. Z pewnością uczy dziecka trzymania równowagi, jednak może być dosyć trudnym do opanowania sprzętem, jeśli stanie się pierwszym jeździkiem dla dziecka. Ponadto jeżeli będzie często używany, może spowodować pewne problemy ortopedyczne małych nóżek.

Pojazd ten jest jednak chwalony przez wielu rodziców jako dobry wstęp do prawdziwej jazdy na rowerze. Część z dzieci przesiada się prosto z niego na właściwy dwukołowiec bez korzystania z dodatkowych dwóch kółek, ponieważ nauczyły się na nim dobrze utrzymywać równowagę. Warto też wspomnieć, że wielu producentów proponuje rowerki biegowe z obniżoną ramą, co znacznie ułatwia wsiadanie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które może zachęcić do jazdy na nowym urządzeniu.

Motor biegowy jest dosyć podobny do rowerka. W przeciwieństwie do niego nie ma na ogół regulowanej wysokości siedzenia, ale jest ono z pewnością szersze i wygodniejsze. Może stanowić dobry pojazd przygotowawczy przed rowerem biegowym.

Wybierając sprzęt do jeżdżenia dla dziecka, warto także zastanowić się, gdzie będzie przechowywany. Jeśli posiadasz garaż lub obszerną piwnicę, bez problemu schowasz go w tych miejscach. Natomiast właściciele mniejszych mieszkań bez komórki lokatorskiej powinni dobrze przemyśleć wielkość jeździka. Z pewnością rowerek biegowy jest najmniejszym ze sprzętów.

Rowerek biegowy czy jeździk?

Wiele dzieci obserwując swoich rodziców jeżdżących na rowerze, chce ich naśladować. Jeśli dorośli bardzo często korzystają z tego środka transportu, to maluchy dostaną większą dawkę motywacji, żeby ćwiczyć się w jeździe, nawet jeśli na początku nie będzie im to zbyt dobrze wychodziło. W takiej sytuacji warto od razu zainwestować w dobry rowerek biegowy. Im szybciej dziecko opanuje jazdę na nim, tym szybciej przesiądzie się na prawdziwy rower i rodzina będzie mogła uczestniczyć we wspólnych wycieczkach.

Jednak jeśli rodzice rzadko korzystają z jednośladów, może być trudniej namówić malucha na skorzystanie z rowerka biegowego. Wtedy lepszym rozwiązaniem wydaje się zacząć od wygodniejszego traktora z przyczepą dla dzieci lub motorka.

 

Rekomendowane artykuły