Porady

Jak tanio wykończyć łazienkę?

łazienka

Planując remont własnego mieszkania, każdy chce czuć się komfortowo. Prawidłowe rozplanowanie łazienki wymaga zastosowania zasad ergonomii, funkcjonalności i wysokiej estetyki. W apartamentowcach pomieszczenia te są często mniejsze, niż można by się spodziewać. Jednak przy odrobinie pomysłowości możesz zaplanować, jak tanio zrobić łazienkę, zgodnie z potrzebami i dostępnym budżetem.

Wanna czy prysznic – co wybrać?

Jednym z podstawowych dylematów, przed którymi stają ludzie podczas remontu łazienki, jest wybór wanny bądź prysznica. To, jaki produkt będzie odpowiedni, zależy od wielu czynników. Musisz wziąć pod uwagę upodobania estetyczne, wielkość łazienki, wiek i sprawność mieszkańców. Najpierw spójrz na prysznic. W sklepie znajdziesz wiele różnych ofert produktowych. Do wyboru masz kabiny z brodzikami, prysznice z odpływami liniowymi oraz rozwiązania walk-in. Niezależnie od tego, jaki produkt wybierzesz, dobrze dobrana kabina musi nie tylko pasować do wystroju wnętrza, ale także zapewniać komfort użytkowania.

Jak zrobić łazienkę tanim kosztem? Kabina prysznicowa

Standardowa kabina prysznicowa składa się z dwóch podstawowych elementów: brodzika oraz przegrody szklanej lub plastikowej. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór modelu o szerokości co najmniej 80 cm. Do każdego prysznica, niezależnie od jego rodzaju, dołączona zostaje starannie dobrana bateria lub zestaw prysznicowy składający się z deszczownicy i rękojeści. Warto zainstalować baterię na wysokości 120 cm od ziemi, a prysznic w odległości 25-30 cm od sufitu. Dostosuj konkretny rozmiar do wzrostu oraz preferencji domowników.

Wygodna wanna

Zwolennicy długich kąpieli z pewnością będą chcieli mieć wannę w swojej wymarzonej łazience. Właściwa długość jest powiązana ze wzrostem użytkowników, podobnie dzieje się w przypadku szerokości ramion. Standardowa długość to 140 do 180 cm, a szerokość to 70 do 75 cm. Aby wygodnie wchodzić i wychodzić z wanny, wysokość powinna wynosić od 55 do 60 cm. Wysokość baterii wannowej naściennej musi osiągać od 75 do 80 cm. Projekt łazienki w apartamentowcu powinien również uwzględniać parawan nawannowy. Wśród popularnych rozwiązań znajdują się modele ruchome i stałe. Jeśli zdecydujesz się na drugą opcję, pamiętaj o jej zamocowaniu tak, aby nie przeszkadzała w korzystaniu z baterii wannowej.

Jak tanio wykończyć łazienkę? Wybór umywalki

Projektując łazienkę, nie możesz pominąć umywalki. Ze względów ekonomicznych dobrym pomysłem jest szerokość co najmniej 45 cm i głębokość 35 cm. Ten element wyposażenia warto zamontować na wysokości 80 cm. Najpopularniejsze typy umywalek to: wolnostojące, nablatowe i podszafkowe. Coraz popularniejszym rozwiązaniem są tradycyjne modele naścienne, które swobodnie wiszą nad podłogą. Drugi często wybierany typ to umywalki meblowe, które montuje się poprzez ustawienie lub zlicowanie z szafkami. Popularne są również egzemplarze nablatowe, występujące w różnych kolorach i kształtach, dzięki czemu idealnie nadają się do nowoczesnych aranżacji.

Nie zapomnij o toalecie

Aranżując mieszkania w kamienicy czy bloku często nie ma możliwości wydzielenia osobnych pomieszczeń na toaletę i łazienkę. Aby zaoszczędzić miejsce, nowo wybudowane mieszkania posiadają ubikację w łazienkach. To rozwiązanie nie jest najlepsze, ale postępując zgodnie z kilkoma wskazówkami, możemy zoptymalizować tę przestrzeń. Przy projektowaniu toalety bardzo ważnym aspektem jest zwrócenie uwagi na ułożenie pionu, aby zapewnić płynność przepływu. Ponadto położenie ubikacji nie powinno znajdować się dalej niż 150 cm od kanału. Wolna przestrzeń wokół toalety, umożliwiająca swobodne korzystanie powinna wynosić co najmniej 60 cm.

W nowoczesnych łazienkach coraz częściej ludzie decydują się na półki do zabudowy, które nadają wnętrzu minimalistyczny wygląd. Ich grubość to średnio od 12 do 20 cm, natomiast wysokość to 100 do 120 cm. Ponadto warto pomyśleć o solidnych zawiasach do kabin WC, aby utrzymały drzwi zamykające wnętrze.

Rekomendowane artykuły