Porady

Czy wentylacja musi być w każdym pomieszczeniu?

wentylacja

Wentylacja jest istotnym elementem zapewniającym powietrzu odpowiednią cyrkulację. Jest to jedna z najważniejszych instalacji, która powinna się znajdować w każdym budynku. Dzisiaj odpowiemy na pytanie, w jakich pomieszczeniach należy zamontować wentylację w Kielcach.

Działanie wentylacji polega na wymianie zanieczyszczonego powietrza znajdującego się we wnętrzu budynku na czyste i świeże pochodzące z zewnątrz. Takie działanie znacząco wpływa na komfort osób przebywających w danym pomieszczeniu, a także na ich prawidłowy stan zdrowia. Nowoczesne systemy wentylacji posiadają specjalne filtry, dzięki czemu powietrze, które dostaje się do domu pozbawione jest smogu, kurzu, alergenów i roztoczy. Wentylacja ma też niebagatelne znaczenie dla stanu budynku, w którym jest zamontowana – pomaga wyeliminować wilgoć, tym samym zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni na ścianach.

Pomieszczenia, w których warto zamontować wentylację, Kielce

Polskie prawo wymaga, aby kratki wentylacyjne znajdowały się we wszystkich pomieszczeniach funkcjonalnych, czyli: kuchnia, toaleta, łazienka, kotłownia, garaż, w pomieszczeniach, w których znajduje się kominek oraz w każdym pomieszczeniu, które nie jest wyposażone w okno, np. garderoba czy składzik.

Wentylacja w kuchni

Kuchnie to pomieszczenia, które koniecznie muszą zostać wyposażone w system wentylacji. Nawet w sytuacji, gdy w kuchni znajduje się duże okno, należy pamiętać, aby zamontować tam odpowiedni wywiew. Prawo budowlane jasno określa ilość powietrza, jaką usuwać trzeba z kuchni znajdujących się w domach jednorodzinnych. W kuchni wyposażonej w kuchenkę gazową powinno być to przynajmniej 50 m3/h, natomiast w sytuacji gdy posiadamy kuchenkę gazową musi to być nie mniej niż 70 m3/h.

Wentylacja w kuchni nie tylko wprowadzi do tego pomieszczenia czyste powietrze, ale także pozwoli pozbyć się zapachów powstających podczas przygotowywania potraw.

Wentylacja w łazience

Kolejnym pomieszczeniem, w którym powinna znajdować się wentylacja, jest łazienka, a także toaleta. W przypadku tego typu pomieszczeń do czynienia mamy z dużą wilgotnością, która może być przyczyną powstawania w nich szkodliwych dla naszego zdrowia pleśni. Aby temu zapobiec, należy wyposażyć się w instalację umożliwiającą optymalną wymianę powietrza.

Wentylacja w pomieszczeniach bez okien

Koniecznością jest także zamontowanie wentylacji w pomieszczeniach, które nie posiadają okien. Może być to spiżarnia czy chociażby garderoba. Charakteryzują się one niestety zaduchem powstałym przez brak okien. Wentylacja w takich miejscach pozwoli zapobiec rozwojowi bakterii i grzybów, a także zapewni odpowiednią temperaturę, która pozwoli przechowywać tam przetwory czy ubrania.

Wentylacja na poddaszu

Polskie przepisy budowlane regulują także kwestię domów jednorodzinnych z użytkowym poddaszem. Według prawa w każdym pomieszczeniu na poddaszu powinien znajdować się kanał wentylacyjny.

Nie ma konieczności montowania wlotów do kanału wywiewnego w innych pomieszczeniach, np. w salonie czy sypialniach, jednak warto rozważyć taką opcję. Zapewni ona swobodne do funkcjonowania warunki dla wszystkich domowników oraz poprawi ich stan zdrowia poprzez usuwanie szkodliwych drobnoustrojów.

Rekomendowane artykuły