Porady

Jaka jest różnica między prawnikiem a adwokatem?

adwokat

Wiele osób, które na co dzień nie mają styczności z prawem i związanymi z nim niuansami bardzo często myli pojęcia prawne oraz używa błędnego nazewnictwa, niejednokrotnie uznając, że dwie funkcje – mimo odmiennych nazw, można używać zamiennie, co jest dużym błędem. Część osób stwierdzi, że przecież “prawnik to prawnik” i nie ma co wchodzić w szczegóły – w końcu niezależnie od zajmowanego stanowiska czy posiadanych uprawnień zajmują się tym samym, prawda? Otóż nie. Nie bez powodu istnieje wyraźny podział m.in. na radców prawnych, prawników czy adwokatów. W tym artykule przedstawione zostaną różnice między tymi dwoma ostatnimi. Zapoznaj się z poniższą treścią, aby uzyskać odpowiedzi na swoje pytania.

Adwokat czy prawnik – Brzeziny i nie tylko

W amerykańskich produkcjach filmowych, kiedy dochodzi do sceny obrazującej zatrzymanie przez policję lub inne służby, często można usłyszeć kwestię w stylu “żądam adwokata” lub kiedy jeden z bohaterów grozi drugiemu pozwem często padają słowa “mój prawnik się z Tobą skontaktuje” lub podobne. Problem w tym, że bardzo często samo tłumaczenie zaciera nam różnicę pomiędzy jednym a drugim pojęciem. Może się również zdawać, że także amerykanie stosują swoje odpowiedniki adwokata i prawnika zamiennie, jednak najczęściej ich użycie wynika z kontekstu całej wypowiedzi, co w przypadku tłumaczenia dialogów ciężko jest uchwycić.

Adwokat i prawnik to dwie różne funkcje, które – jak już zostało wspomniane – mają różne uprawnienia i możliwości, oraz – co więcej – mają także różne obowiązki.

Jeśli chodzi o prawnika, to jest nią osoba, która ukończyła studia wyższe na kierunku prawnym, uzyskując tym samym tytuł magistra nauk prawnych. Po zakończeniu kształcenia prawnik może rozpocząć działalność na rynku lub podjąć się dalszego rozwoju i nauki, co pozwoli mu zwiększyć swoje kompetencje i możliwości. Świeżo po studiach prawniczych prawnik może m.in. sporządzać dokumenty czy udzielać porad prawnych na wysokim poziomie. Wspomniane rozszerzanie wiedzy to oczywiście tzw. aplikacja, która otwiera prawnikom drzwi do zupełnie nowych spraw i nie tylko.

Z technicznego punktu widzenia – każdy adwokat jest również prawnikiem, ale w drugą stronę nie jest to takie oczywiste. Tak jak zostało wspomniane, aby zdobyć większe kwalifikacje w zawodzie, prawnik musi wpierw odbyć aplikację, która pozwoli zdobyć mu wiedzę i doświadczenie pozwalające wykonywać konkretny zawód – w tym przypadku adwokata. Jeśli chodzi o zakres możliwości, to jest on nieco większy niż u prawnika, który świeżo ukończył studia, jednak pozwala on znacznie rozszerzyć wachlarz usług.

Wśród dodatkowych uprawnień adwokata znajduje się m.in. prawo do reprezentowania swoich klientów w sprawach karnych przed sądem. Do tego posiada możliwości identyczne jak prawnik, a także radca prawny. Można więc rzec, że jest to jedno z najwyższych stanowisk w hierarchii prawniczej.

Poszukując dobrego prawnika w Brzezinach i nie tylko, warto zastanowić się, jakiej dokładnie pomocy potrzebujemy – pomoże to wybrać odpowiedniego specjalistę z właściwymi kompetencjami.

Rekomendowane artykuły