Instalacje fotowoltaiczne są coraz chętniej wybierane przez Polaków. Wynika to ze zwiększonej świadomości na temat korzyści, jakie niesie ze sobą stosowanie odnawialnych źródeł energii. Poza tym jest to bardzo opłacalne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić środki w domowym budżecie. Każdy projekt instalacji fotowoltaicznej musi być jednak stworzony indywidualnie. Umiejscowienie paneli fotowoltaicznych zależy w dużej mierze warunków, jakie panują w miejscu montażu oraz dobrych praktyk instalacyjnych. Warto więc wiedzieć, co powinien zawierać dobrze przygotowany projekt takiej instalacji.
Dlaczego projekt instalacji fotowoltaicznej jest tak ważny?
Aby zamontować instalację fotowoltaiczną niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie projektu. To od niego głównie zależy, w jakim miejscu dokładnie zostaną umieszczone panele, jaka będzie ich ilość oraz po której stronie budynku zostaną zainstalowane. Za projekt instalacji odpowiada doświadczony projektant, który wykonuje wszelkie niezbędne obliczenia. Instalacje fotowoltaiczne (Radom) zawierają indywidualne uwarunkowania inwestora oraz wytyczne inwestora. Dlatego też dla każdej inwestycji projekt jest przygotowywany oddzielnie.
W praktyce projekty instalacji fotowoltaicznych dostarczane są głównie podmiotom publicznym, które wdrażają fotowoltaikę na drodze przetargu. Projekt jest także niezbędny w sytuacji nowo powstającego budynku oraz jeżeli moc całej instalacji przekracza 50 kWp. W takiej sytuacji jest to już projekt budowlany instalacji PV.
Projekt instalacji fotowoltaicznej — co powinien zawierać?
Przed przygotowaniem projektu warto wiedzieć, że nie istnieje jeden, uniwersalny wzór. Do każdego projektu wymagane są inne dokumenty techniczne, które mogą różnić się między sobą zawartością oraz szczegółami. Najczęściej w pierwszej sekcji projektu znajdują się analiza miejsca oraz warunków montażu. W tym miejscu znajdują się więc informacje o adresie inwestycji, docelowo miejsce, w jakim ma zostać umieszczona instalacja oraz cechy instalacji elektrycznej budynku.
Instalacje fotowoltaiczne (Radom) w swoim projekcie muszą uwzględnić również dokładne miejsce umieszczenia poszczególnych elementów całego systemu. Znajdują się tutaj informacje o miejscu usadowienia falownika oraz paneli fotowoltaicznych. Tej sekcji najczęściej występuje dokładny opis z uwzględnieniem kierunków geograficznych, a także rysunek techniczny lub wizualizacja komputerowa stworzona w technologii 3D.
W następnej części projektu znajdują się informacje o konkretnych podzespołach, które zostaną użyte przy zakładaniu instalacji. Projektant uwzględnia tam mi.in. informacje o panelach fotowoltaicznych, z jakiego materiału są wykonane, jaka jest ich moc, itp. Ostatnia część projektu powinna zostać poświęcona zabezpieczeniom, jakie zostaną wykorzystane przy instalacji. Mogą to być wszelkiego rodzaju komponenty, które będą chroniły panele przed przeciążeniami, przepięciami oraz wszelkimi usterkami technicznymi.