Porady

Ile kosztuje wykończenie domu ze stanu deweloperskiego?

dom

Wiele osób decyduje się na spełnienie swojego marzenia o własnym kącie właśnie przez budowę domu. Ceny materiałów i usług budowlanych zawsze były mocno zróżnicowane w zależności od regionu kraju, więc skupimy się na województwie wielkopolskim i  Poznaniu. W tym artykule przeanalizujemy wykończenie domu ze stanu deweloperskiego. Jesteśmy w gronie tych szczęściarzy, którzy przebrnęli przez trudy budowy i teoretycznie mogą zabrać się za najprzyjemniejszą część całego procesu, czyli wykończenie. Złośliwi żartują, że nie bez powodu etap ten się tak nazywa i często bywa, że oprócz wykończonego domu mamy również wykończonych inwestorów. 

Czym jest stan deweloperski?

Najpierw wyjaśnijmy, czym tak naprawdę jest stan deweloperski domu. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a definicji stanu deweloperskiego jest wiele, najogólniej mówiąc, jest to budynek, w którym nie można jeszcze zamieszkać, ale wystarczy już tylko wykończyć poszczególne pomieszczenia. Przyjmijmy, że budynek w stanie deweloperskim jest ocieplony, ma wykonaną elewację zewnętrzną, instalacje, tynki wewnętrzne i wylewki. Przez instalacje rozumiemy instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną doprowadzoną do wszystkich pomieszczeń zgodnie z projektem budowlanym oraz ogrzewanie podłogowe lub przygotowane wyjścia na grzejniki bez źródła ciepła.

Od czego zacząć wykańczanie domu?

Zanim przejdziemy do wyboru mebli, musimy wyposażyć nasz dom w źródło ciepła. W Poznaniu urzędnicy wprowadzając uchwałę antysmogową ograniczyli wybór mieszkańców w kwestii ogrzewania. Tak naprawdę do wyboru pozostało ogrzewanie gazowe, elektryczne, pompa ciepła lub wysokiej klasy piece na paliwo stałe. W zależności od wyboru ceny wahają się od 10 do nawet 40 tys. zł. Już na samym początku widzimy, że trudno oszacować, ile kosztuje wykończenie domu ze stanu deweloperskiego. 

Urządzanie wnętrz

Na podłogach mamy szare wylewki, więc trudno wnosić w tym momencie meble. Musimy podjąć decyzję, co ma znajdować się na podłogach w poszczególnych pomieszczeniach. Jeżeli nie mamy potrzebnego sprzętu i umiejętności, musimy dodać również cenę montażu. W Poznaniu średni koszt ułożenia mpłytek wynosi 160 zł, a paneli 30 zł, tak więc podłoga w salonie może nas kosztować 4-12tys. zł. Kolejne istotne pomieszczenia w domu to kuchnia i łazienka, w zależności od wielkości pomieszczenia oraz sprzętu, jaki wybierzemy, wykończenie łazienki może wynieść 12-30tys. zł, a kuchni 25-60tys. zł. Teraz zostało nam wybranie koloru ścian w sypialniach i w salonie oraz umeblowanie ich. Ceny malowania ścian w Poznaniu to ok. 20zł za m2, a więc pomalowanie średniej wielkości pomieszczenia może nas kosztować o 2-3 tys. zł. Meble do salonu wraz ze stołem i telewizorem mogą kosztować 15-30tys. zł, a do sypialni 5-15tys. zł. 

Ile to wszystko kosztuje?

Na koniec podsumujmy, ile może kosztować nas wykończenie domu ze stanu deweloperskiego w Poznaniu. Załóżmy, że nasz dom ma pow. 100m podłóg i 400mścian,  na podłogach mamy 50mpłytek i 50mpaneli – zleciliśmy wszystkie prace wykończeniowe profesjonalistom. Sumując wszystkie składowe dokończenie inwestycji, może nas kosztować 150-220tys. zł.

Rekomendowane artykuły