Porady

Jak dbać o ciągnik T-25?

ciągnik

Ciągnik T-25 jest użytkowany nie tylko w naszym kraju od kilkudziesięciu lat. Przed laty był w Polsce jednym z najpopularniejszych niewielkich traktorów. Znany był praktycznie na każdej polskiej wsi. Popularniejsze i częściej kupowane były jedynie ciągniki Ursus C-330.

Obecnie ciągnik T-25 wielu osobom wydaje się sprzętem sprzed lat i nie pasuje do obecnych czasów. Nie jest tak. Dziś ten model doskonale sprawdzi się w małym gospodarstwie jako podstawowa maszyna lub w większym jako dodatkowy egzemplarz. Idealny jest też do sadów. Sprawdza się również w wielu innych miejscach, a niskie koszty eksploatacji i tanie części to jego ogromne zalety. 

Zakup ciągnika T-25

Czy warto nabyć taki ciągnik? Bez wątpienia tak. Dużym plusem tego sprzętu jest prostota konstrukcji. Właściwie każdą usterkę można usunąć bez konieczności oddawania traktora do serwisu czy korzystania z usług mechanika.

Nawet bardzo poważne naprawy bez problemu można wykonać we własnym zakresie. Oczywiście jest to możliwe, jeśli właściciel ma pojęcie o mechanice i posiada narzędzia niezbędne do pracy. W przypadku ciągnika T-25 nie ma konieczności nabywania drogich czy skomplikowanych urządzeń diagnostycznych. Komplet kluczy oraz kilka innych narządzi wystarczy, by w tym modelu usuwać nawet poważne usterki.

Gdzie kupić części do ciągnika T-25?

Wydawać by się mogło, że do takiego ciągnika sprzed lat trudno w obecnych czasach kupić części zamienne. To nieprawda. Do modelu T-25 komponenty wciąż są dostępne na rynku. Istnieje możliwość nabycia części używanych i nowych, w tym zamienniki produkowane przez wiele firm.

Warto jednak stawiać na jakość i decydować się na zakup części jak najlepszej jakości. Wiele z nich można kupić online. Przykład miejsca, w którym jest to możliwe, stanowi strona http://klemax.pl/category/221756/t-25–t-40.html, jak dbać o ciągnik t25.

Zakup części przez Internet jest niewątpliwie doskonałym wyborem. Komponenty można otrzymać bez wychodzenia z domu, o każdej porze dnia i nocy. Co więcej, zostaną dostarczone pod wskazany adres, a przesyłka dociera bardzo szybko. To ważne, gdyż każdy dzień przestoju z powodu niesprawnego ciągnika jest w gospodarstwie sporym problemem i może wiązać się ze stratami finansowymi.

Jak dbać o ciągnik T-25?

Zakup ciągnika T-25 nie wiąże się z dużym wydatkiem. Aby jednak sprawdzał się w codziennym użytkowaniu, trzeba pamiętać o tym, by o niego dbać. Bardzo ważne jest jak najszybsze usuwanie usterek. Nawet drobne mankamenty, które nie są naprawiane, mogą spowodować powstawanie kolejnych. A usunięcie takiego łańcucha awarii może wiązać się z dużo większymi wydatkami. jeśli dana usterka nie jest duża, i tak warto ją zniwelować jak najszybciej.

Warto też pamiętać o regularnym smarowaniu elementów ciągnika, które tego wymagają. Dzięki takiemu działaniu komponenty będą pracować sprawniej. W ten sposób minimalizuje się też ryzyko niespodziewanych awarii i przedłuża żywotność części.

Rdza może być dużym problemem

Wielu użytkowników ciągników sprzed lat koncentruje się na utrzymaniu ich w dobrym stanie mechanicznym, pomijając problem korozji. Warto wiedzieć, że rdza – wbrew pozorom – może powodować ogrom problemów. Elementy, które rdzewieją, trzeba zabezpieczyć antykorozyjnie. Czasami wystarczy odpowiednie ich zakonserwowanie. W przypadku kabiny, maski silnika, felg i innych elementów konieczne jest ich pomalowanie. Nie należy pomijać tego typu prac. Zardzewiałe elementy bowiem z czasem bez wątpienia będą wymagać wymiany, co wiąże się z dużymi kosztami.

Wymiana płynów eksploatacyjnych jest istotna

Aby traktor był sprawny, nie można też zapominać o regularnej wymianie płynów eksploatacyjnych i części, które przy użytkowaniu ciągnika się zużywają. Takie czynności powinny być wykonywane w terminach określonych w instrukcji obsługi maszyny. W przypadku części wymiana musi następować niezwłocznie po tym, jak zauważysz, że się zużyły.

Ciągnik T-25 to sprzęt sprzed lat. Zadbany, regularnie naprawiany i konserwowany wciąż jednak może sprawdzać się w codziennym użytkowaniu. Warto o tym pamiętać oraz rozważyć nabycie takiej maszyny do swojego gospodarstwa. Tani w zakupie i niedrogi w eksploatacji niewątpliwie jest dobrym wyborem.

Rekomendowane artykuły