Porady

Skuteczne sposoby na obniżenie rachunków za prąd

dom

Rachunek za prąd, szczególnie po podwyżkach cen energii, może przyprawić o zawrót głowy. Dlatego też warto dowiedzieć się, jak zmniejszyć rachunki za prąd, a tym samym realnie oszczędzać. Jak zmniejszyć opłaty za prąd?

Zmiana (pozornie niegroźnych) nawyków

Pierwszym, podstawowym krokiem do tego, jak obniżyć rachunek za prąd, jest porzucenie złych nawyków, które wydają się być niegroźne. Przykładem jest chociażby pozostawianie sprzętów w trybie czuwania – na przykład telewizora bądź komputera. O wiele lepiej jest je po prostu wyłączyć z prądu, tak aby w ogóle nie pobierały energii, gdy domownicy śpią bądź wyjeżdżają na dłuższy czas. Oczywiście, codzienne wyłączanie, a następnie włączanie wszystkich sprzętów może być problematyczne, dlatego możemy podpiąć je do jednej listwy i wyłączyć za pomocą jednego guzika. Szybko, prosto i oszczędnie.

Kolejnym sposobem na to, jak zmniejszyć rachunki za energię elektryczną, jest wyłączanie światła przy wychodzeniu z pomieszczenia. Nieraz zdarza się, że cała rodzina przebywa w jednym pokoju, podczas gdy światło świeci się w niemal każdym pomieszczeniu. Najczęściej pojawia się myśl, która mówi „za chwilę tu wrócę, po co wyłączać światło?”, podczas gdy chwila trwa czasem nawet godzinę. W tym czasie pobierany jest prąd, za który oczywiście trzeba zapłacić.

Następnym nawykiem, którego należy się wyzbyć, jest korzystanie jednocześnie z kilku urządzeń – mowa tutaj głównie o telewizorze, radio i komputerze. O wiele lepiej i oszczędniej jest zdecydować się na jeden z nich. Warto również zmienić nawyki podczas gotowania, a więc nie otwierać pieca co chwilę, aby sprawdzić, czy danie jest już gotowe. Dodatkowo warto wybierać odpowiedniej wielkości garnki – im mniejsza ilość jedzenia ma zostać podgrzana, tym mniejszy garnek należy dobrać. Bardzo istotne jest racjonalne korzystanie z czajnika elektrycznego, który wręcz pochłania ogromne ilości energii. Wystarczy zagotować tylko tyle wody, ile rzeczywiście jest potrzebne do przygotowania napoju czy dania. 

Sprzęty energooszczędne

W kontekście tego, jak zmniejszyć rachunki za prąd w domu, nie sposób nie wspomnieć o sprzętach energooszczędnych. Oczywiście, wymiana wszystkich na raz w zdecydowanej większości przypadków nie jest możliwa, jednak w razie awarii lodówki czy pralki, dobrze jest wymienić ją na taką, która pobiera mniejsze ilości prądu. Urządzenia o wysokiej klasie energetycznej są nieco droższe, lecz z drugiej strony na dłuższą metę pozwalają sporo zaoszczędzić. Czasami warto zrezygnować z dodatkowych funkcji, z których niekoniecznie korzystają właściciele gospodarstw domowych, na rzecz wyższej klasy energetycznej. Warto mieć na uwadze, że sprzęty energooszczędne to nie tylko lodówka czy pralka, ale również piekarnik, zmywarka, telewizor czy wszelkiego rodzaju małe AGD, które znajduje się dziś w niemal każdej kuchni.

Dom, który pozwala oszczędzać

Na ogrzewanie elektryczne decyduje się dziś wiele osób, które budują domy. Warto mieć na uwadze, że aby było ono efektywne, trzeba zadbać o odpowiednie docieplenie ścian. Należy także zadbać o pozornie niewiele znaczące detale, które na dłuższą metę pozwalają sporo zaoszczędzić. Mowa tutaj na przykład o dywanach, które zabezpieczają przed utratą ciepła oraz o krótkich firankach, które odsłaniają kaloryfery. Okna i drzwi muszą być szczelne, a ponadto nie należy otwierać ich na zbyt długi okres.

Dobrym rozwiązaniem, które pozwoli oszczędzać, jest rekuperacja. Zapewnia ona nie tylko wymianę powietrza, ale również pozwala minimalizować koszty związane z ogrzewaniem pomieszczeń. Warto mieć na uwadze, że choć energooszczędne rozwiązania nie są tanie, to posłużą przez naprawdę długi okres. Dzięki temu można nie tylko generować znaczne oszczędności, ale również przysłużyć się planecie i środowisku naturalnemu. Co istotne, przestrzegając wszelkich zasad, dotyczących tego, jak zmniejszyć rachunki za prąd, w skali roku można zapłacić za energię nawet o 1/3 mniej, co przy obecnych cenach prądu jest bardzo odczuwalne. 

Rekomendowane artykuły