Porady

Wycena nieruchomości – dlaczego warto zlecić to zadanie specjaliście?

nieruchomość

Wycena nieruchomości to jeden z głównych elementów ubiegania się o kredyt. To właśnie od niej w dużym stopniu zależy, jaka będzie wysokość finansowania i jakie będą jego warunki. Jeśli wartość nieruchomości podana w wycenie będzie niższa niż kwota, o jaką się ubiegasz, to bank będzie miał podstawę, aby odrzucić Twój wniosek kredytowy. Z tego względu tak istotna jest prawidłowa wycena.

Kto może dokonać wyceny nieruchomości?

Jedyną osobą uprawnioną do przygotowywania wycen nieruchomości w Zielonej Górze i innych miastach jest rzeczoznawca majątkowy legitymujący się państwowymi uprawnieniami zawodowymi. Należy pamiętać, że Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa posiada rejestr rzeczoznawców majątkowych, w którym z łatwością możesz sprawdzić specjalistę, któremu zlecasz wycenę. Trzeba również zaznaczyć, że zgodnie z Ustawą z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami za dokonywanie wycen wartości nieruchomości bez odpowiednich uprawnień grozi kara grzywny w wysokości do 50 tysięcy zł.

Aby dana osoba mogła sporządzać wyceny, musi ukończyć studia z dziedziny szacowania nieruchomościami, odbyć praktyki i zdać egzamin państwowy.

Na czym polega wycena nieruchomości?

Zastanawiasz się, na czym polega wycena nieruchomości w Zielonej Górze lub innym mieście? Otóż jest to proces, podczas którego rzeczoznawca sporządza operat szacunkowy, potwierdzający wartość danej nieruchomości. Dokument ten najczęściej składa się z opisu stanu prawnego i techniczno-użytkowego nieruchomości oraz stanu otoczenia i zagospodarowania. W operacie szacunkowym można również znaleźć analizę rynku lokalnego, na podstawie której badane są trendy kształtowania się cen transakcyjnych bądź stawek czynszu.

Wycena nieruchomości w Zielonej Górze – dlaczego warto zlecić to zadanie doświadczonym specjalistom?

Może się wydawać, że dokonanie wyceny nieruchomości to proste zadanie. Przecież wystarczy porównać ceny podobnych budynków. Jednak to nie do końca prawda. Przede wszystkim profesjonalna wycena może zostać sporządzona wyłącznie przez wykwalifikowanego rzeczoznawcę. W przeciwnym razie nie zostanie ona uznana przez bank. Ponadto, aby ocenić wartość nieruchomości, trzeba dysponować naprawdę bardzo dużą wiedzą i odpowiednimi umiejętnościami. Bez znajomości technik wyceny z pewnością nie uda Ci się rzetelnie określić wartości budynku czy lokalu.

Wycena nieruchomości w Zielonej Górze – komu zlecić to zadanie?

Szukasz najlepszych specjalistów zajmujących się wyceną nieruchomości z Zielonej Górze? Postaw na doświadczonych fachowców, którzy mogą pochwalić się sporym doświadczeniem, szeroką wiedzą i wieloma zrealizowanymi projektami. Wybierz specjalistów stosujących zasady bezstronności i wykonujących swoje zadania w sposób rzetelny. Zanim zdecydujesz się na współpracę z danym rzeczoznawcą, sprawdź opinie na jego temat i upewnij się, czy został on wpisany do rejestru rzeczoznawców. Postaw na fachowca cieszącego się uznaniem wśród klientów i świetnymi ocenami.

Rekomendowane artykuły