Porady

Czym są rozety w aranżacji mieszkania?

salon

Kiedy słyszy się hasło “rozeta” to większość osób wyobraża sobie stare, zabytkowe budowle wyjęte wprost z baroku czy renesansu. Nic bardziej mylnego, ponieważ jest to charakterystyczny element dekoracji tamtych czasów, jednak po dziś dzień jest chętnie używany przy projektowaniu wnętrz.

Sufit to najczęściej pomijana część, jeżeli chodzi o aranżację wnętrz. Najczęściej jest on po prostu biały i absolutnie niczym się nie wyróżnia. Powodem może być zarówno to, że mało kto, kiedy wchodzi do mieszkania patrzy od razu na sufit, jednak jeżeli ktoś chce zaprojektować swoje wnętrze to musi pamiętać o tym, że jest on także bardzo istotny i wzbogaca całą aranżację.

Rozeta to świetny i delikatny sposób na urozmaicenie sufitu. Wpasuje się idealnie w każde miejsce oraz pozwala na dowolne kompozycje i upust wyobraźni, ponieważ można je dostosować do własny potrzeb, np. malując je. Rozety przeżywają wielki powrót i stają się coraz bardziej popularne, głównie dlatego, że są nie tylko estetyczne, ale i bardzo funkcjonalne. Można je dostosować do własnego wnętrza.

Co to jest rozeta?

Rozety znane są od wieków i bardzo chętnie stosowane do dekoracji wnętrz, głównie sufitów. Jednakże mają naprawdę wiele zastosowań. Można umieścić je również na ścianie, oddzielić nimi pokoje, zrobić obramowanie do lustra czy zasłonić pewnie niedoskonałości lub instalacje elektryczne.

Rozety najczęściej kojarzą się z okrągłymi, gipsowymi dyskami, które ozdabiają monumentalne zabytki, czy greckie budowle. Dzisiejszy rozwój architektury nie ogranicza się wyłącznie do stosowania rozet w formie owalnej. Aktualnie na rynku można kupić je w najróżniejszym kształcie. Znaleźć można zarówno te bogato zdobione, jak i bardzo minimalistyczne. Tak więc rozstrzał co do rodzajów jest bardzo szeroki, więc każdy tutaj znajdzie coś dla siebie i dopasuje idealnie do stylu swojego wnętrza.

Oprócz tego można je kupić w bardzo atrakcyjnych cenach na stronie https://efekciarnia.pl/1269-rozety. Obecnie są szeroko dostępne i jest to także za sprawą materiałów, z jakich są wykonane. Niegdyś stare, bogate rozety wykonywane były wyłącznie z gipsu, aktualnie możemy je otrzymać w pierwszym lepszym sklepie budowlanym, gdzie najczęściej zrobione są ze styropianu.

Rozeta w mieszkaniu – zalety

Rozety wracają do łask, jeżeli chodzi o projektowanie i aranżację wnętrz. Głównie jest to spowodowane sporą ilością zalet. Są one zarówno niezwykle estetyczne, jak i bardzo funkcjonalne. Dzisiejsze budownictwo charakteryzuje przede wszystkim innowacyjność i połączenie piękna z użytecznością i prostotą. Dlatego tak chętnie stosuje się rozety.

Przede wszystkim są one piękne i z pewnością odpowiednio ozdobią każde pomieszczenie. Będą taką idealną kropką nad “i” dla osób, którym zależy na drobnych dodatkach, które upiększą całość. Oprócz tego są również bardzo przydatne, ponieważ doskonale zasłonią wszelkie niedoskonałości elewacji ściennych, zakryją wystające kable czy inne instalacje elektryczne. Będą świetnym rozwiązaniem jako forma oddzielenia pomieszczeń, czy też nadadzą się do zdobienia luster i obrazów w formie obramowania.

Rozety są bardzo łatwe w konserwacji, ponieważ nie trzeba zbyt dużo czasu poświęcać na ich czyszczenie. Kurz zbierający się na ich powierzchni wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką lub miotełką.

Kolejną zaletą jest fakt, że można je dostosować do własnych wymagań, chociażby malując czy ozdabiając w dowolny sposób.

Rozeta w aranżacji mieszkania – dlaczego warto?

Rozety są estetyczne, ale również funkcjonalne. Będą świetnym dodatkiem do aranżacji wnętrz oraz idealnie sprawdzą się jako forma ukrycia pewnych niedoskonałości po remoncie. Są łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu. A także kuszą niezwykle atrakcyjną ceną, różnorodnością oraz faktem, że można je samemu pomalować i dopasować do stylu i własnych wymagań. Posiadają cały wachlarz zalet.

Rekomendowane artykuły