Porady

Na czym polega zdrada emocjonalna?

couple

Zdrada emocjonalna zaczyna się dość niewinnie, często wyglądając z początku jak zwykła przyjaźń. Komunikujesz się z przyjacielem, wymieniacie wiadomości, spotykacie się i dzielicie problemami i doświadczeniami. Nagle uświadamiasz sobie, że wolisz spędzić wieczór na pisaniu z przyjacielem niż spędzić go u boku męża lub żony. A to połączenie, które nagle stało się niespodziewanie silne, niszczy twój związek ze stałym partnerem.

 

Co liczy się jako zdrada emocjonalna?

Oszukiwanie emocjonalne ma miejsce, gdy dana osoba jest w związku małżeńskim lub poważnym związku partnerskim, ale daje komuś innemu więcej czasu, energii i uczuć niż swojemu partnerowi. Z takim „przyjacielem” dzieli się swoimi najskrytszymi myślami, woli zwracać się do niego o wsparcie, ciepło i emocjonalny komfort. Innymi słowy, szuka emocji na boku.

Skąd możemy wiedzieć, że jesteśmy jedną z takich osób? Mniej więcej 45% mężczyzn i 35% kobiet przyznaje się, że było emocjonalnie niewiernych swoim partnerom. Oznakami zdrady emocjonalnej są np.:

  • Oddalanie się od współmałżonka/partnera. Trudno Ci z nim rozmawiać o czymś innym niż codzienne domowe sprawy;
  • Cały czas myślisz o swoim przyjacielu, nie możesz się doczekać spotkania;
  • Nie interesuje Cię intymne zbliżenie ze swoim partnerem, zarówno emocjonalne, jak i seksualne;
  • Spędzacie razem mniej czasu niż kiedyś;
  • Dzielisz się swoimi przemyśleniami, uczuciami i doświadczeniami z przyjacielem, nie partnerem;
  • Czujesz, że Twój przyjaciel rozumie cię lepiej niż partner.

 

Zdrada emocjonalna u partnera – jak rozpoznać?

Oto dzwonki alarmowe, które wskazują, że Twój partner lub małżonek zmienia się pod względem emocjonalnym, mogąc mieć coś do ukrycia:

  • Unika Cię, zachowuje dystans, często poddaje krytyce;
  • Staje się tajemniczy, chowa telefon lub umieszcza na nim hasło, gdy wcześniej tego nie robił/a;
  • Ciągle opowiada o swoim przyjacielu lub przyjaciółce;
  • Zwykle nie jesteś zazdrosną osobą, ale masz przeczucie, że coś jest nie tak;
  • Kiedy próbujesz omówić sytuację, mąż lub żona zachowuje się wrogo.

Istnieje kilka fundamentalnych różnic między przyjaźnią platoniczną a zdradą emocjonalną. Niewierność zaczyna się, gdy „przyjaciel” zbliża się do małżonka lub partnera. Pojawiają się sekrety, a między „przyjaciółmi” pojawia się pociąg seksualny – świadomy lub nie.

Dlaczego zdrady emocjonalne są niebezpieczne?

Wiele osób myśli, że nie ma w tym nic złego: w końcu to nie seks, co oznacza, że nie jest uważane za typową zdradę. W rzeczywistości tak nie jest. Psychologowie i doradcy małżeńscy twierdzą, że takie emocjonalne połączenie jest również rodzajem zdrady, aczkolwiek bez stosunków seksualnych. Ponieważ ta „tylko przyjaźń” z czasem może przerodzić się w bliskie, intymne spotkania.

Co więcej, oszuści często nie czują się winni, obwiniając swoich partnerów o dany stan rzeczy. Bliski związek emocjonalny z drugą osobą jest nie mniej bolesny niż „typowa” zdrada. To prawda, że stosunek do tego problemu zależy od płci.

Naukowcy przeprowadzili badania potwierdzające, że kobiety bardziej boją się emocjonalnej zdrady partnera, a mężczyźni bardziej boją się zdrad seksualnych. W każdym razie oboje czują się oszukani i zdradzeni – ponieważ bliscy ludzie ukrywają przed nimi ważną część swojego życia, a kłamstwo i ukrywanie niszczą zaufanie i szkodzą relacji.

 

Jak chronić swój związek przed zdradą emocjonalną?

Niektórzy doradcy są dość nieugięci w tej kwestii. Uważają, że będąc w związku małżeńskim lub partnerskim, należy unikać kontaktów z przedstawicielami płci przeciwnej (lub własnej – jeśli mówimy o osobach homoseksualnych). Ma to jakoby zapobiec zdradzie.

Powyższa opinia jest echem tradycyjnych poglądów patriarchalnych – kiedy mąż sprzeciwia się jakiejkolwiek komunikacji między żoną a innymi mężczyznami. Takie podejście z góry zakłada, że jeden z małżonków – najczęściej mąż – nie ufa drugiej osobie i narusza jej wolność. Takich relacji nie można nazwać zdrowymi i równymi. Ponadto chęć odizolowania partnera od komunikacji z przyjaciółmi jest oznaką emocjonalnej przemocy.

Zdrowe relacje zbudowane są na przyjaźni, zaufaniu i wzajemnym szacunku. Bronią się same przed oszukiwaniem. Aby zadbać o zdrową relację, należy wypróbować następujących sposobów:

  • Spędzanie większej ilości czasu razem – wykorzystajcie każdą możliwą okazję, by być razem;
  • Porozmawiajcie o tym, co was martwi – nie budujcie urazy, gniewu i irytacji. Mówcie o swoich uczuciach, dyskutujcie o tym, spróbujcie znaleźć rozwiązanie bez uciekania się w obrażanie lub zranienie;
  • Wspierajcie się nawzajem – poświęć czas na wysłuchanie ukochanej osoby, pociesz ją, powiedz, że ją kochasz i w nią wierzysz.

Rekomendowane artykuły