Porady

Co to są podłogi laminowane?

podłoga

Nowoczesna oraz estetyczna podłoga to element, do którego większość osób przykłada dużą wagę podczas budowania domu lub remontu mieszkania. Tradycyjne deski oraz panele coraz częściej zastępowane są panelami laminowanymi. Podłoga laminowana wygląda nie tylko estetycznie, jest też odporna na uszkodzenia mechaniczne, trwała i bardzo oryginalna. I co najważniejsze – do złudzenia przypomina drewno. Przed zakupem idealnych paneli laminowanych, warto wiedzieć czym się kierować i na co zwrócić szczególną uwagę.

Czym jest podłoga laminowana?

Panele podłogowe laminowane składają się najczęściej z czterech połączonych ze sobą warstw materiału. Ich łączenie zyskuje na trwałości dzięki wykorzystaniu procesu laminacji. Pierwsza, dolna warstwa, określana mianem wysokoprężnej określa stabilność paneli. Środkowa warstwa paneli laminowanych, czyli ich rdzeń, to z reguły płyta wiórowa (płyta HDF), która jest ich warstwą nośną. Górna część to kolejno dekor oraz laminat. Dekor może z powodzeniem imitować nie tylko drewno, ale także jakikolwiek inny materiał np. kamień. Laminat, czyli najbardziej zewnętrzna warstwa paneli zabezpiecza i chroni je przed uszkodzeniami oraz zabrudzeniami. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod, np. żłobienia, warstwę laminatu można swobodnie ukształtować, tak aby do złudzenia przypominała prawdziwe drewno, kamień lub inny dowolny materiał.

Właściwości i zalety podłogi laminowanej

Podłogi laminowane nie dość, że są tanim i trwałym rozwiązaniem, to także bardzo łatwym w montażu. Nawet początkujący, są w stanie bez większych problemów ułożyć ten typ podłogi. Panele laminowane są bardzo trwałym rozwiązaniem. Mogą być stosowane zarówno w sypialniach, jak i pomieszczeniach o większym natężeniu ruchu takim jak salony czy korytarze. Materiał, z którego są wykonane, jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne np. zarysowania czy przypalenia. Dobrze radzą sobie w sytuacjach upadnięcia na nie ciężkiego czy gorącego przedmiotu. Są też odporne na działanie promieni słonecznych, nie odbarwiają się i z upływem czasu nie tracą na swoim atrakcyjnym wyglądzie.

Warto wiedzieć, że panele winylowe są bardzo łatwe w utrzymaniu. Nie wymagają stosowania skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych takich jak cyklinowanie czy polerowanie. Pomiędzy poszczególnymi panelami nie tworzą się szczeliny, w których mógłby pojawiać się okresowo brud albo kurz. Dzięki temu jest to rozwiązanie bardzo higieniczne i z powodzeniem może być stosowane w domach zamieszkałych przez alergików czy astmatyków. Natomiast dzięki bogatemu wzornictwu oraz kolorystyce mogą być umieszczone w praktycznie każdym wnętrzu.

Na co zwrócić uwagę wybierając panele laminowane?

Najważniejszym elementem, na jaki należy zwrócić uwagę, wybierając panele laminowane, jest ich klasa ścieralności oraz grubość paneli. Parametry te, powinny zostać dopasowane do charakteru wnętrza, w którym będą docelowo ułożone. Wyróżnia się kilka klas ścieralności tego typu paneli, które oznacza się kolejno symbolami od AC1 do AC6. Najniższa klasa to AC1, jednak na sklepowych półkach typ paneli o tej klasie jest praktycznie niedostępny. Panele laminowane oznaczone klasą ścieralności AC3 przeznaczone są do pomieszczeń o średnim natężeniu ruchu i sprawdzą się idealnie w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon. Do korytarzy oraz wnętrz narażonych na uszkodzenia mechaniczne warto zdecydować się na panele o klasie AC5 lub AC6. Ten typ sprawdzi się także w przypadku posiadania zwierząt domowych.

Wybierając panele laminowane, nie należy kierować się tylko i wyłącznie ceną. Ważne są też ich walory estetyczne oraz jakość. Dobrej jakości podłogi laminowane będą miały grubość ok. 7-8 mm oraz wysokiej jakości wewnętrzną płytę HDF. Warto zwrócić też uwagę na kształt i ułożenie v-fugi. Wybierając większe, podłoga będzie przypominała swoim wyglądem prawdziwą deskę, dzięki czemu uniknie się efektu wykładziny PCV. Producenci w swoich kolekcjach oferują różne rodzaje fug, a co więcej są one dostępne na czterech lub dwóch przylegających do siebie krawędziach.

Rekomendowane artykuły