Porady

Kominek ceramiczny – jak używać?

kominek

Kominek ceramiczny to popularna, roztaczająca zapach ozdoba stolika czy półki. Zazwyczaj jest niewielkich rozmiarów, może mieć najróżniejsze kształty i kolory. Zadaniem kominka ceramicznego jest rozprzestrzenianie zapachów w pomieszczeniu. Źródłem aromatu może być olejek, roztopiony wosk lub kadzidełko stożkowe. Kominek będzie świetnym, niezobowiązującym prezentem, zwłaszcza dla osoby o romantycznej duszy, kochającej piękne zapachy i blask świec. Świetnie sprawdzi się również w salonach kosmetycznych, SPA lub masażu, jako jeden z czynników, pozwalających klientom na rozluźnienie i zrelaksowanie się – często można spotkać tam kominki ceramiczne. Jak używać tych akcesoriów?

Jak wygląda kominek ceramiczny do olejków?

Kominki mogą posiadać fantazyjne kształty – zależy to wyłącznie od wyobraźni twórcy. Mogą również być zbudowane z kawałków szkła na wzór witraża. Jeśli są wykonane z ceramiki, posiadają najczęściej ozdobne perforacje. To przez nie sączy się światło zapalonej świecy, tworząc ciekawą grę świateł np. na ścianie. Akcesoria te mogą być również ozdobione malunkami. Niezależnie od wielkości i kształtu każdy kominek ceramiczny do olejków zapachowych posiada miejsce na dole umożliwiające umieszczenie świeczki typu tea light. Na górze uformowany jest niewielki zbiornik, do którego wlewa się olejek. Ma on najczęściej kształt misy.

Kominek ceramiczny do olejków – jak używać?

Należy zapalić świeczkę tea light i umieścić ją w przeznaczonym do tego miejscu. Górny zbiorniczek wypełnia się wodą z dodatkiem kilku kropel olejku zapachowego. Para będzie roztaczała w pomieszczeniu piękny zapach. Olejkiem można skropić również kamienie wulkaniczne, o ile zostały dołączone do kominka, lub nasączyć specjalnie przygotowane kawałki drewna. Należy pamiętać o uzupełnianiu wody w zbiorniku oraz o systematycznym nasączaniu kamieni i drewna. Ważne jest również, by do miseczki nie wlewać samego olejku. Kominek z zapaloną świeczką nie powinien znajdować się w pobliżu firan, zasłon lub innych przedmiotów, mogących łatwo zająć się ogniem.

Jaki wybrać olejek zapachowy?

Olejki zapachowe mogą mieć kilka funkcji. Oczywiste jest, że roztaczają przyjemny zapach, ale to nie jedyna ich zaleta. Istnieją olejki o właściwościach odkażających powietrze, np. olejek sosnowy. Niektóre zapachy mają właściwości uspokajające – należą do nich lawenda, geranium czy pomarańcza. Olejki premium tworzone są przez kreatorów perfum, a ich nuty zapachowe opisywane są podobnie jak one. Wybór zależy od upodobań klientów.

Kominek ceramiczny do wosku

Taki kominek na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od kominka do olejku. W to samo miejsce, w które wlewamy wodę, kładziemy specjalnie uformowany kawałek pachnącego wosku. Pod wpływem ciepła wydzielanego przez palącą się świeczkę, wosk topi się, wydzielając zapach. Jednak wysokiej jakości kominki ceramiczne tego typu będą miały szersze miseczki, pozwalające na umieszczenie kawałka wosku, a ponadto są odrobinę wyższe. Jednakże różnice te są na tyle nieduże, że z powodzeniem można roztapiać pachnący wosk w standardowym kominku do olejków. Dostępne w sprzedaży produkty tego typu mają fantazyjne kształty i kolory.

Jak wygląda kominek do kadzidełek stożkowych?

Ciekawą odmianą jest kominek ceramiczny do kadzidełek stożkowych. Kadzidełko zapala się bezpośrednio, nie ma zatem konieczności podgrzewania go tea lightem. Ustawia się je na górze kominka. W miejscu na postawienie kadzidełka znajduje się niewielki otwór. Dzięki temu dym z niego przesuwa się z góry na dół po ceramicznych stopniach i meandrach, niczym woda w korycie. Poza pięknym zapachem kominek taki ma również funkcję ozdobną.

Z czego jeszcze mogą być zrobione kominki zapachowe?

Ceramika to nie jedyny materiał, z jakiego może być zrobiony kominek. Klienci ceniący nietuzinkowe rozwiązania zwrócą uwagę na akcesoria wydrążone w soli himalajskiej, wykonane ze szkła, kamienne, metalowe czy drewniane. Niezależnie od tego, z czego zostały zrobione, nieodmiennie będzie cieszyły oko prostym bądź wyszukanym kształtem, a przede wszystkim urzekającym zapachem, wypełniającym wnętrze. 

Rekomendowane artykuły