Porady

Jak tanio wybudować dom?

dom

Dom to zdecydowanie najważniejsze miejsce w życiu człowieka. To właśnie w nim możesz poczuć się komfortowo i bezpiecznie. Budowa domu nie należy jednak do najtańszych. W dzisiejszych czasach ceny poszły w górę i nawet mieszkania mogą kosztować bardzo dużo. Jeśli zastanawiasz się, jak tanio wybudować dom, z tego artykułu dowiesz się, jak tego dokonać oraz poznasz kilka przydatnych wskazówek odnośnie całego procesu.

Jak najtaniej wybudować dom?

Budowa domu to naprawdę bardzo skomplikowany temat. Nie zaplanujesz tego w jeden dzień. Musisz też wiedzieć, że potrzebna będzie spora suma pieniędzy, aby ukończyć to przedsięwzięcie. Jeśli nie zależy Ci na budowie własnego domu od podstaw i wolałbyś kupić gotowy budynek, a potem go wykończyć, to warto poszukać ofert w internecie. Wielu deweloperów oferuje taką opcję. Ciekawą propozycją są na przykład domy na sprzedaż w Wieluniu – moeko.pl to strona, gdzie dostępne są wszystkie szczegóły inwestycji. Jeśli jednak wolisz sam zostać inwestorem, poniżej znajdziesz kilka istotnych wskazówek odnośnie tego, jak tanio zbudować dom.

Uprość projekt domu

Najtańszym sposobem na zbudowanie domu jest zaprojektowanie prostej, ekonomicznej bryły. Stworzenie budynku o prostym kształcie prostokąta lub kwadratu zdecydowanie ułatwi to zadanie. Śmiało możesz zaplanować dom piętrowy – wbrew pozorom będzie tańszy niż parterowy o takiej samej powierzchni użytkowej. Jeśli martwisz się, że prosta bryła nie będzie atrakcyjna, weź pod uwagę, że możesz uatrakcyjnić wygląd zewnętrzny budynku za pomocą architektury krajobrazu, okiennic, oświetlenia i innych opcji dekoracyjnych, które nie kosztują dużo. Na pewno to tańsza opcja, niż budowa domu o skomplikowanym obrysie i wielospadowym dachu.

Postaraj się działać samodzielnie

Jeśli masz doświadczenie budowlane lub dużą sieć wykwalifikowanych pracowników, możesz podjąć decyzję o działaniu jako wykonawca i samodzielnie zarządzać procesem budowy. Nadal oczywiście powinieneś współpracować z architektem. Budowa domu systemem gospodarczym to zwykle najtańsza opcja. Jeśli jesteś w stanie samodzielnie wykonać część prac, pozwoli to na znaczne oszczędności. Pamiętaj jednak, że ta opcja sprawdzi się tylko wtedy, gdy faktycznie posiadasz odpowiednie umiejętności. W innym przypadku możesz sobie zaszkodzić poprzez wykonanie wadliwych konstrukcji.

Kontroluj swój budżet i wyceniaj wszystkie elementy

Nie zwlekaj do samego końca, aby potem dać się zaskoczyć wysokimi kosztami. Stwórz budżet i wyceń wszystko, co planujesz zakupić podczas budowy domu. Istnieje możliwość popełnienia błędów oraz błędnej wyceny, ale kontrolowanie kosztów od samego początku może Ci tylko pomóc w całym procesie. Za każdym razem, gdy zmieniają się ceny lub dodawany jest wydatek, pamiętaj, aby uwzględnić to w swoim budżecie. Powinien to być żywy dokument, który zmienia się wraz z planami, dzięki czemu zawsze wiesz, na czym stoisz, i nie ryzykujesz, że zabraknie Ci pieniędzy. W efekcie będziesz mógł oszczędzić podczas całego procesu budowy domu.

Mądrze dobieraj materiały budowlane

Wiadome jest, że różne rodzaje materiałów budowlanych będą miały różne ceny. Wybór opłacalnych surowców może pomóc w utrzymaniu opłacalności inwestycji.

Materiały z odzysku

Chociaż używanie materiałów z odzysku jest modne w budowie domu, istnieje praktyczny powód, dla którego tak wiele osób korzysta z tej opcji. To po prostu pozwoli Ci na zaoszczędzenie pieniędzy. Szukaj materiałów z odzysku w internecie lub spytaj o nie w sklepach stacjonarnych.

Panele prefabrykowane

Prefabrykowane panele to panele ścienne, które są tworzone na zamówienie i wysyłane na plac budowy. Dzięki zbudowaniu ścian w pomieszczeniach i wysyłce na miejsce w stanie gotowym do montażu, można skrócić czas pracy na budowie. Pomoże Ci to zaoszczędzić, ponieważ nie płacisz za dodatkową pracę przy stawianiu ścian od podstaw.

Prefabrykaty betonowe

Podobnie jak prefabrykowane panele, prefabrykowany beton to materiał, który jest wlewany do formy wielokrotnego użytku, utwardzany w pomieszczeniu, a następnie wysyłany na plac budowy. Prefabrykaty betonowe kosztują mniej niż wylewanie betonu na miejscu, ponieważ zmniejszają nakład pracy i mogą pomóc w zapobieganiu opóźnieniom spowodowanym niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Rekomendowane artykuły