Akumulator jest kluczowym elementem wyposażenia samochodu, niezbędnym do jego prawidłowego działania. Wchodzi w skład trzech głównych urządzeń układu zasilającego samochód. Pozostałe dwa to regulator napięcia i alternator.
Podczas odpalania auta z akumulatora pobierana jest odpowiednia ilość energii elektrycznej umożliwiająca uruchomienie silnika. W autach benzynowych pozwala na zasilenie komputera pokładowego i wszystkich elementów elektronicznych systemów, w które wyposażone jest auto, np. czujników, świec zapłonowych czy pompy paliwa. Samochody posiadające wysokoprężne silniki korzystają ze zdecydowanie mocniejszych akumulatorów, ponieważ zasilić muszą one także rozrusznik, pompę wtryskową czy chociażby żarowe świece. Poza dostarczaniem energii elektrycznej do wszystkich systemów, które tego wymagają podczas jazdy, zadaniem akumulatora jest także zasilanie odbiorników w momencie gdy silnik nie pracuje. Będą to wszelkie alarmy, zabezpieczenia czy oświetlenie pozycyjne.
Problemy z działaniem akumulatora pojawiają się zazwyczaj zimą, kiedy jest on narażony na niekorzystne działanie niskich temperatur i wilgoci. Sygnałem, że ten element wyposażenia samochodu nie działa prawidłowo są problemy z uruchomieniem silnika lub całkowita niemożność wykonania tego działania.
Co zrobić gdy akumulator się rozładuje?
Akumulator, który nie działa nie zawsze musi być oznaką jego awarii. Czasami zdarza się, że akumulator się rozładuje, chociażby w sytuacji gdy zostawimy auto na parkingu z włączonymi światłami. Obowiązkowym wyposażeniem naszego auta powinny być także kable rozruchowe, które w kilku chwilach umożliwią uruchomienie rozładowanie akumulatora. Jednak aby cały proces zakończył się sukcesem potrzebne jest inne źródło prądu, najczęściej jest nim inne auto. Końcówki kabli różnią się od siebie kolorami. Czerwoną klamrę należy podpiąć do pojazdu z prawidłowo działającym akumulatorem, natomiast czarną do niesprawnego akumulatora. Kolejność tych działań jest bardzo ważna, nie powinno się najpierw odpinać kabla do niedziałającego akumulatora. Następnie należy uruchomić silnik w aucie, które stanowi źródło energii i odczekać minimum 25 minut.
Aby uniknąć nieprzyjemności związanych z niedoładowanym akumulatorem warto mieć w swoim posiadaniu prostownik, który umożliwia bezpieczne dostarczenie mu energii. Jego użycie jest dość proste: należy wymontować akumulator z auta i podpiąć pod to urządzenie. Prostownik powinno się ustawić na odpowiednią moc, wszelkie wartości znajdziesz w instrukcji, następnie pozostawić tak podpięty akumulator na kilka godzin.
Hurtownia akumulatorów – Poznań
Jeśli wyżej wymienione działania nie przyniosą oczekiwanych skutków, jedyne co nam zostało to oddanie akumulatora w ręce specjalisty bądź zakup nowego modelu tego urządzenia. Aby akumulator cechował się efektywnym działaniem i bezawaryjnością warto zaopatrzyć się w niego w zaufanym miejscu. Hurtownia akumulatorów w Poznań oferuje wiele rodzajów tych urządzeń, wszystkie pochodzą od sprawdzonych producentów i wyróżniają się na tle innych niezawodnym działaniem przez wiele lat.