Posiadanie czworonożnego przyjaciela łączy się z wieloma obowiązkami – nie jest to tylko karmienie i wyprowadzanie na spacery. Musimy mu również zapewnić odpowiednią opiekę medyczną, zadbać o szczepienia, a także warto zachipować psa.
Co to jest chipowanie psa?
Chipowanie psa polega na wszczepieniu mu pod skórę niewielkiego urządzenia, na którym zostaje zakodowany 15-cyfrowy kod. Chip okazuje się bardzo pomocny w przypadku zagubienia się psa – odpowiednie służby, takie jak Policja, Straż Miejska, ośrodki weterynaryjne oraz schroniska mogą za pomocą wspomnianego kodu, zlokalizować zwierzę. Poszukiwanie psa na własną rękę jest bardzo ciężkie, nawet przy pomocy wyspecjalizowanych podmiotów nie zawsze udaje się znaleźć zwierzę. Chip niemalże całkowicie rozwiązuje sprawę, zarówno pies, jak i właściciel nie muszą się zbyt długo stresować przez rozłąkę.
Chipowanie psa – kto je wykonuje i jak wygląda ten proces?
Psa można zachipować w ośrodku weterynaryjnym, a sam zabieg trwa bardzo krótko. Na początku weterynarz sprawdza, czy dany pies nie posiada już wszczepionego chipa i dopiero później przystępuje do wykonania zabiegu. Procedura chipowania nie jest szczególnie nieprzyjemna dla zwierzęcia, przypomina zwykły zastrzyk. Chip umieszcza się pod skórą za pomocą specjalnej igły – zazwyczaj wprowadza się go między łopatkami lub w okolicach szyi. W przypadku zwierząt długowłosych lekarz weterynarii najczęściej musi wygolić miejsce, w którym umieści chip, aby uzyskać lepszy dostęp do skóry. Po zakończonym zabiegu weterynarz musi sprawdzić, czy chip działa prawidłowo. Jeśli wszystko jest w porządku, wtedy lekarz umieszcza kod z chipa w książeczce zdrowia zwierzęcia. Chip jest całkowicie bezpieczny dla psa, aby weterynarz mógł go wszczepić, musi spełniać wszystkie normy, dzięki czemu nie powoduje żadnych skutków ubocznych.
Obowiązek właściciela po zachipowaniu psa
Gdy nasz czworonożny przyjaciel zyskał chipa, wówczas powinniśmy ten fakt zarejestrować w internetowej bazie danych. Najlepiej wybrać bazę, która ma najwięcej zarejestrowanych zwierząt i właśnie tam wpisać unikalny kod zwierzęcia. Oprócz 15-cyfrowego kodu podajemy również informacje o sobie, takie jak imię, nazwisko oraz numer telefonu. Pamiętajmy jednak o tym, że nie wszyscy mają dostęp do urządzeń, za pomocą których można odczytać kod – warto wyposażyć psa w specjalną obrożę, na której możemy umieścić kontakt do właściciela.
Na stronie https://worldpetnet.com/ możemy dowiedzieć się więcej na temat idei chipowania zwierząt, a także poznać, czy nasze zwierzę jest zarejestrowane w jakiejś bazie na świecie. Na tej stronie możemy także wpisać naszego psa do rejestru internetowego.
Czy chipowanie psa jest obowiązkowe?
Państwo nie może zmusić posiadaczy psów do wykonania tego zabiegu, jednak jest on zalecany. Chipowanie psów ma na celu zmniejszenie ilości bezdomnych zwierząt, które często mają kochających właścicieli, jednak nie zostały przez nich znalezione. Co więcej, jeśli chcemy wyrobić dla psa paszport, zwierzę musi zostać zachipowane. Niektóre schroniska i hodowle również podkreślają, że pies nie zostanie wydany nowym właścicielom, jeśli nie zobowiążą się do wszczepienia mu chipa.
Psa najlepiej zachipować gdy jest jeszcze szczeniakiem, a on jest przyzwyczajony do dość częstych zastrzyków, ze względu na wykonywane w początkowych miesiącach życia szczepionki. Ponadto zabieg chipowania można połączyć właśnie ze szczepionką.
Chipowanie psa – koszty
Wiele osób zastanawia się, czy warto chipować psa, ponieważ wiąże się to z dodatkowymi opłatami. Cena chipa zazwyczaj wynosi około 150 zł, jednak może się ona różnić w zależności od regionu, czy też cennika danej kliniki weterynaryjnej. Co ciekawe, samorządy gminne bardzo interesują się sprawą chipowania i często organizują darmowe chipowania, aby jak najwięcej zwierząt i właścicieli mogło z tego korzystać. Zanim wybierzemy się z psem na wszczepienie chipa, warto skontaktować się z weterynarzem i dowiedzieć się informacji na temat finansowania zabiegu.
Podsumowując, chipowanie psa jest zdecydowanie korzystnym zabiegiem i nie powinniśmy długo zastanawiać się nad jego wykonaniem. Przypadki chodzą po ludziach i nawet najlepiej pilnowany pies, może się po prostu zgubić lub zostać skradziony. Chip zdecydowanie przyspieszy poszukiwania, co jest korzyścią dla obu stron. Warto więcej na ten temat przeczytać na stronie: https://worldpetnet.com/znakowanie-zwierzat