Porady

Najlepsza karma dla psa Yorka

Yorkshire Terrier to rasa małych, domowych piesków wywodząca się z XIX wieku z Wielkiej Brytanii, hrabstwa Yorkshire. Początkowo rasa ta, mająca jako swoich przodków maltańczyka i clydesdale terriera czy skye terriera, miała służyć w domostwach za postrach dla gryzoni, tj. polować na szczury i myszy – w co dzisiaj trudno uwierzyć, biorąc pod uwagę ich łagodny, ujmujący wręcz wygląd i delikatność. Z biegiem czasu i wraz z nadchodzącą modą na tzw. „kanapowe” pieski Yorkshire Terriery stały się ulubioną rasą klasy średniej i wyższej. Dzisiaj pies ten chętnie jest wybierany przez większość osób lubiących małe, przyjazne czworonogi.

Ich niewątpliwy urok wynika z charakterystycznego owłosienia, często dodatkowo upinanego przez ich właścicieli. Jego przyjazne nastawienie do dzieci, lojalność wobec opiekuna, waleczność i energiczność oraz miniaturowy rozmiar wpłynęły na to, że stał się jedną z najbardziej pożądanych ras. Bardzo dobrze odnajduje się również w małych mieszkaniach i zatłoczonych metropoliach. Nie jest zbyt wymagający, jeżeli tylko zapewni się mu odpowiednią dietę i potrzebną dawkę ruchu.

Dieta Yorkshire’a

Aby zwierzę zachowało swój niekwestionowany urok, lśniącą sierść i przede wszystkim przez długie lata cieszyło się zdrowiem, należy przestrzegać podstawowych zasad żywieniowych. Chociaż jest to rasa miniaturowa, Yorkshire Terrier ma swoje wymagania i potrzebuje w swojej diecie białka zwierzęcego. Najlepszym wyborem spośród mięsa jest wołowina, dziczyzna, delikatna cielęcina czy drób. Pieski te tolerują także ryby morskie. Mięso powinno stanowić 50% diety tego czworonoga.  Równie ważne w diecie tej rasy są węglowodany, minerały, błonnik i witaminy. Jednak, aby dobrze dopasować dietę do organizmu Yorkshire Terriera, należy przede wszystkim brać pod uwagę jego stan zdrowia.

Ważnym kryterium podczas ustalania diety psa jest jego wiek, gdyż wraz z upływem czasu zapotrzebowanie na różne składniki i ich ilość w karmie się zmienia.  Oczywiście, inną karmę dobieraj dla szczeniaka (profesjonalnie i właściwie zbilansowaną dla najmłodszych psów, wspomagającą ich intensywny rozwój), inną dla psów dorosłych, a jeszcze inaczej zbilansowaną (często uwzględniającą choroby) dla psów starszych. Pomimo że rasa ta nie potrzebuje w swojej diecie wielu kalorii, to jednak powinna zawierać wspomniane, cenne składniki, odpowiednio zbilansowane i dopasowane do potrzeb konkretnego czworonoga.

Jaka karma dla Yorka będzie najlepsza?

Wybierając karmę dla psa, należy przede wszystkim zwrócić uwagę, dla jakiej rasy jest dedykowana. Najlepsza karma dla Yorka to taka, która jest najwyższej jakości, gdyż te małe czworonogi są bardzo wybredne. Profesjonalnie przygotowywane karmy dla Yorków są najlepszym rozwiązaniem, gdyż ludzkie jedzenie, ze względu na np. ostre przyprawy czy sól, może podrażnić delikatny żołądek psa. Istnieje, oczywiście możliwość samodzielnego przygotowywania posiłku dla Yorka, jednak wymaga to dużej wiedzy i umiejętności komponowania odpowiednio bogatego w potrzebne dla zdrowia psa składniki pożywienia.  Dobra karma dla psa Yorka, to ta, która zawiera także przeciwutleniacze, chroniące przed wolnymi rodnikami, oraz z niską zawartością sodu i fosforu dla dobrego funkcjonowania narządów wewnętrznych. Biorąc pod uwagę wysokie wymagania tej rasy, karma powinna być również wzbogacona o odpowiednie aromaty, zachęcające naszego psiaka do jej zjedzenia. Zaleca się podawanie Yorkom suchej karmy, która również wspomaga dobry stan dziąseł i zębów psa. Wyjątkiem mogą być psy, które straciły uzębienie, wówczas należy podawać im karmę mokrą.

Idealna karma dla psa Yorka

Mając na uwadze zdrowie i dobre samopoczucie Twojego Yorka, wybieraj dobrą karmę od sprawdzonego, znanego i cenionego wśród hodowców psów producenta. Pamiętaj, że dobrze zbilansowany posiłek to gwarancja długiego, zdrowego i pełnego radości życia Twojego pupila. Gwarantując mu codzienny ruch i najlepszą karmę dla Yorków, odwdzięczysz mu się w najlepszy sposób za jego lojalność, przywiązanie i miłość, które Ci daje każdego dnia.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *