Etui do telefonu pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale przede wszystkim ochronną. Zabezpiecza urządzenie podczas upadku, a także przed porysowaniem, np. w torebce lub bagażu. Aby jednak spełniało swoją funkcję, musi być odpowiednio dobrane do modelu i wielkości telefonu. Tylko to gwarantuje maksymalną ochronę, szczególnie gdy urządzenie spadnie na twardą powierzchnię.
Etui na telefon – jak wybrać?
Przy wyborze etui na telefon, przede wszystkim kieruj się modelem swojego urządzenia. Inne będzie bowiem etui na Samsunga s20 FE, a inne dla smartfonów marki Apple. Nie próbuj dopasować pokrowca z urządzenia innej marki, ponieważ nie będzie ono przylegać idealnie. W razie upadku telefon wysunie się z etui i ulegnie uszkodzeniu. Zwracaj też uwagę na jakość wykonania pokrowca. Zbyt niska cena powinna wzbudzić Twoją czujność. Etui kiepskiej jakości nie posłuży Ci zbyt długo, a dodatkowo może przyczynić się do zniszczenia Twojego telefonu. Pokrowiec na telefon możesz kupić zarówno zdalnie, jak i w punktach stacjonarnych. Zazwyczaj największy wybór etui na telefony jest dostępny online. W sieci można także zamawiać personalizowane pokrowce na telefon.
Etui na telefon – rodzaje
Na rynku znajdziesz etui wykonane z różnych materiałów:
- silikon – najpopularniejszy materiał do produkcji etui na telefony. Dostępne są w wersjach jednokolorowych oraz z grafikami. Można również zamówić etui z własnym zdjęciem;
- plastik – nieco mniej popularny obecnie materiał, ponieważ jest mało plastyczny i w razie upadku sam ulega porysowaniu lub pęknięciu;
- drewno – szczególnie popularne w ostatnich latach, uchodzi za materiał z serii eko. Na jego powierzchni również można umieszczać proste wzory lub grafiki, a także grawery;
- metal – polecane zwłaszcza dla osób, które z telefonu korzystają w stosunkowo trudnych warunkach lub podczas uprawiania sportów ekstremalnych.
Etui na telefony można również podzielić pod względem kształtu: standardowe case’y zakładane na tył telefonu z rantami po bokach oraz etui typu portfel. W pierwszym przypadku to ranty mają za zadania amortyzować upadek i chronić wyświetlacz telefonu. Etui typu portfel posiada specjalną klapkę wyposażoną w kilka przegródek. Klapka chroni wyświetlacz, zaś przegródki można wykorzystać do schowania tam dokumentów lub kart płatniczych, a także banknotów. Dzięki temu etui może zastąpić tradycyjny portfel. Standardowo etui tego typu jest wyposażone w 3-4 przegródki. Pamiętaj jednak, że w razie kradzieży wraz z telefonem stracisz także dokumenty i gotówkę.
Nadal w sprzedaży są dostępne popularne niegdyś pokrowce w formie skarpet. Są one idealne na zimę (izolują nieco urządzenie od niskiej temperatury), ale uniemożliwiają korzystanie z telefonu. Podobną formę miały pokrowce wykonane ze skóry ekologicznej.
Etui na telefon – czy zastąpi szybkę?
Głównym zadaniem szybki na telefon, jest ochrona wyświetlacza przed pęknięciem. W praktyce pęka szybka, a wyświetlacz telefonu pozostaje nietknięty. Konieczna jest jednak wymiana szybki na nową, ponieważ na skutek pęknięcia traci ona swoje właściwości ochronne. Nawet jeżeli nadal trzyma się powierzchni wyświetlacza, to nie ma gwarancji, że zadziała podczas kolejnego upadku telefonu. Gwarancja na szybkę przestaje obowiązywać w momencie pierwszego pęknięcia.
Etui typu case posiada ranty, których zadaniem jest amortyzacja w razie upadku. Niemniej nie dają one stuprocentowej gwarancji, że nie dojdzie do pęknięcia wyświetlacza. Wszystko zależy bowiem od siły upadku i miejsca uderzenia. Z tego względu nawet stosunkowo wysokie ranty nie dają pełnej ochrony. Mimo wszystko warto dodatkowo dokupić szybkę, jeżeli posiadasz droższy model telefonu i chcesz się nim cieszyć jak najdłużej.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku etui typu portfel. Klapka nie zapewni pełnej ochrony, ponieważ zatrzask magnetyczny nie jest na tyle silny, aby przetrwać upadek np. z dużej wysokości. Co więcej, klapka jest od spodu podszyta cienką warstwą materiału, którego główne zadanie polega na ochronie przed zarysowaniami, a nie pęknięciem wyświetlacza.