Porady

Wynajem długoterminowy samochodu – czy jest opłacalny?

samochód

W dzisiejszych czasach chyba nikt już nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez samochodu. Przydaje się on nie tylko w przypadku weekendowych wypadów za miasto, ale również na co dzień, podczas dojazdu do pracy czy zrobienia zakupów. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na to, aby kupić własne auto, pozostają więc inne rozwiązania, jak wypożyczenie pojazdu. Czy opłaca się wynajem długoterminowy samochodu?

Wynajem długoterminowy – na czym polega?

Na początek warto zastanowić się, na czym polega wynajem długoterminowy samochodu? Klient udaje się do wypożyczalni samochodów w Koszalinie, która za opłatą udostępnia mu wybrany model pojazdu. Podpisywana jest umowa, na mocy której osoba wynajmująca może korzystać z auta, natomiast firma może domagać się okresowego regulowania płatności.

W praktyce wynajem długoterminowy nie został jednoznacznie zdefiniowany. Niektórzy twierdzą, że nawet trzymiesięczne wynajmowanie auta nosi znamiona długoterminowości, inni zaś, że dopiero umowa opiewająca na rok może nosić to miano. Chodzi jednak o to, aby kierowca wypożyczył auto na nieco dłuższy okres czasu – wynajem długoterminowy z całą pewnością nie ma charakteru incydentalnego. 

Wynajem długoterminowy – opinie

Z usługi długoterminowego wynajmu samochodu korzystają przede wszystkim osoby, które nie chcą kupować auta na własność. Niektórzy klienci zwyczajnie nie posiadają środków, aby móc nabyć własny pojazd, z drugiej strony nie mają oni większych szans, aby uzyskać kredyt. Wynajem długoterminowy dedykowany jest także kierowcom lubiącym często zmieniać samochody, którymi poruszają się po drodze. Niektórzy bowiem nie wyobrażają sobie, aby jeździć tym samym autem dłużej niż rok, jednak z drugiej strony procedura zakupu i sprzedaży samochodu jest zbyt czasochłonna, aby dopełniać jej tak często.

Wynajem długoterminowy samochodu w opiniach przypomina nieco leasing, jednak mogą z niego skorzystać także osoby prywatne. Użytkują bowiem auto na podstawie umowy, lecz po pewnym czasie samochód jest oddawany właścicielowi, czyli wypożyczalni. Warto mieć na względzie, że wypożyczalnia samochodów w Koszalinie oraz w każdym innym mieście dysponuje bardzo wieloma modelami pojazdów, przy czym niektóre z nich mają nie więcej niż rok. Dzięki temu wypożyczający może poruszać się po drogach najnowszymi modelami, na które nie byłoby go stać, gdyby chciał posiadać je na własność. Na wynajem długoterminowy decydują się też pracownicy delegowani w różne miejsca na świecie, gdzie nie mieszkają na stałe, dlatego nie potrzebują własnego samochodu. 

Wynajem długoterminowy – czy się opłaca?

Pozostaje zastanowić się, czy opłaca się wynajem długoterminowy samochodu? Należy bliżej przyjrzeć się kwotom, jakie trzeba zapłacić za usługę. Nie ulega wątpliwości, że tego typu usługa zawsze będzie bardziej opłacalna niż częste wynajmowanie samochodu na kilka dni ze względu na to, że cena jednostkowa „za dzień” jest znacznie niższa w przypadku najmu długoterminowego. Za jazdę wypożyczonym pojazdem trzeba co miesiąc zapłacić około 1000-2000 zł – wszystko zależy od modelu, na jaki finalnie zdecyduje się kierowca. Wiadomo, że modele nowe, rodzinne, dobrze wyposażone będą droższe od tych, które służą jedynie do poruszania się po mieście. Z drugiej strony, patrząc na ceny nowych (a nawet używanych) samochodów, można stwierdzić, że wynajem długoterminowy staje się bardzo opłacalny. Czasami za wynajem samochodu na rok płaci się jedynie 500-600 zł miesięcznie, a więc mniej, niż w wielu przypadkach wynosi rata kredytu. Oczywiście, na im dłuższy okres opiewa umowa, tym miesięczna opłata jest niższa. Co ciekawe, kontrakt można zerwać w dowolnym momencie, zachowując okres wypowiedzenia. Warto więc dobrze przemyśleć kwestię zakupu samochodu oraz jego wynajmu, zwłaszcza że w drugim przypadku kierowcy zostaje oddane do dyspozycji auto, które nie posiada żadnych usterek czy wad. Z tego względu nie wymaga naprawy, która pociąga za sobą dodatkowe koszty. To zaś bardzo często ma miejsce w momencie, gdy kupuje się auto z rynku wtórnego, od prywatnego sprzedawcy. 

Rekomendowane artykuły