Niezależnie od tego, w jaki sposób dany przedmiot ma być wysłany, powinien zostać zapakowany w karton, foliopak, na paletę czy w inny sposób. Opakowanie spełnia szereg funkcji. Przede wszystkim zabezpiecza zawartość przed uszkodzeniem w czasie transportu. Ponadto chroni przed nieuprawnionym dostępem, jak również uniemożliwia obejrzenie zawartości przez osoby niepowołane. Opakowanie to ponadto sposób na nadanie przesyłki jako standardowej i optymalizacja kosztów takiej usługi oraz pracy przewoźników.
Jak zapakować paczkę do wysyłki?
Kurierzy preferują prostopadłościenne opakowania kartonowe, nieowinięte folią strecz. Koszty wysyłki tak przygotowanej paczki są zazwyczaj relatywnie niskie, bo spełnia ona kryteria paczki standardowej. Jednak nie każdy przedmiot może być wysłany w kartonie, z uwagi na gabaryty, kształt, wagę, materiał, z którego został wykonany, czy kombinację tych cech. Co więcej, każdy przewoźnik ma indywidualne preferencje odnośnie pakowania przesyłek. Warto się z nimi zapoznać, aby uniknąć dopłaty do usługi. Jeśli waga lub wymiary przesyłki są większe, niż te dopuszczane regulaminem, wówczas należy posadowić i przymocować przesyłkę na paletę drewnianą.
Wypełniacze do paczek
Jednak opakowanie zewnętrzne to nie wszystko. Pakowanie paczki do wysyłki to również konieczność zadbania o to, co jest w środku. Jeśli zawartość paczki jest mniejsza, niż opakowanie, należy zadbać, aby nie uderzała ona w trakcie transportu o ścianki wewnętrzne kartonu. Służą do tego tzw. wypełniacze. Mogą to być np. plastikowe bądź papierowe poduszki powietrzne, kulki styropianowe, tektura pocięta w sposób zwiększający jej objętość lub papier gazetowy. Wypełniacze mogą ponadto spełniać również funkcję dekoracyjną – będą to wówczas włókna kartonowe lub drewniane, przypominające siano.
Jak zapakować oponę?
Zapakowanie opony to dobry przykład na pokazanie różnic w preferencjach pakowania u poszczególnych przewoźników. Najbardziej uniwersalnym sposobem będzie spakowanie każdej opony pojedynczo, poprzez owinięcie jej taśmą klejącą pakową na takiej powierzchni, aby możliwe było nalepienie listu przewozowego. Owinięcie folią strecz jednej lub dwóch opon razem czy owinięcie pojedynczym arkuszem kartonu jest również dobrą metodą na spakowanie, ale niektóre firmy kurierskie odmówią przyjęcia tak spakowanych opon. Zatem, aby dowiedzieć się, jak zapakować wysyłkę opon, należy zapoznać się ze stosowną instrukcją, o ile została ona przez przewoźnika udostępniona.
Jak zapakować butelkę z płynem?
Kolejnymi produktami, których spakowanie może być wyzwaniem, są opakowania szklane lub plastikowe, wypełnione płynem. O ile to możliwe, każdy produkt należy owinąć folią bąbelkową i dodatkowo zabezpieczyć taśmą klejącą. Jeśli wysyłane są plastikowe butelki z płynem z niezabezpieczoną przed odkręceniem zakrętką, warto ją okleić taśmą klejącą, a potem owinąć butelki w folię bąbelkową. Osoby zawodowo zajmujące się przygotowaniem przesyłek, mogą zamówić ten uniwersalny produkt w belach, prosto od producenta folii. Zakupy hurtowe opakowań i wypełnień znacząco obniżą koszty pakowania przesyłek. Warto również zaopatrzyć się w kartonowe przegródki, pozycjonujące butelki w kartonie. Na karton należy nakleić oznaczenie “Ostrożnie – szkło”, dzięki czemu przewoźnicy będą obchodzić się z przesyłką z należytą ostrożnością.
Wysyłka sprzętu elektronicznego
Delikatny sprzęt elektroniczny narażony jest nie tylko na widoczne gołym okiem uszkodzenia mechaniczne. Równie zgubne w skutkach mogą być wstrząsy. Jak zapakować paczkę zawierającą np. laptop? Warto zaopatrzyć się w styropianowe kształtki, które najczęściej pozostają po oryginalnie zapakowanym sprzęcie. Opcjonalnie przydatna również okaże się folia bąbelkowa i poduszki powietrzne.
Jak wynika z powyższego artykułu, profesjonalne pakowanie to niełatwa sztuka. Osoba, której powierzono to zadanie, musi brać pod uwagę specyfikę zawartości przesyłki, jej bezpieczeństwo oraz oczekiwania przewoźników.