Porady

Gres polerowany czy szkliwiony – który wybrać?

gres

Gresy podłogowe są jednymi z najczęściej wybieranych materiałów wykończeniowych do wnętrz. Nic w tym dziwnego – jest to materiał bardzo odporny zarówno na ścieranie, jak i na uszkodzenia mechaniczne. Raz położony może cieszyć oczy domowników przez lata, jednocześnie zachowując swoje niezmienne piękno. W sklepach można znaleźć pełną gamę gresów w różnych stylach i w bogatej kolorystyce – z powodzeniem płytki tego typu można dopasować do własnego projektu wnętrza. To, co może zastanawiać podczas dokonywania zakupu to rodzaj gresu. Jaki gres – polerowany czy szkliwiony będzie lepszy? Czym charakteryzują się oba te rodzaje i jakie jest ich docelowe przeznaczenie? 

Gres polerowany a szkliwiony – różnice są aż tak zauważalne? 

Sam gres jako materiał budowlany może z powodzeniem zdobić pomieszczenia wewnątrz budynku, jak i może udekorować różnego rodzaju aranżacje na zewnątrz, na przykład na balkonach czy tarasach. Wszystko dzięki temu, że wiele jego rodzajów jest odpornych na zmianę temperatury. Wybierając jednak płytki do domu, warto rozeznać się w parametrach konkretnych płytek, aby poznać ich szczegółowe przeznaczenie. 

Chcąc odpowiedzieć sobie na pytanie, co lepsze, gres polerowany czy szkliwiony, trzeba również wymienić zalety tego pierwszego. Już na pierwszy rzut oka widać, że ma on gładką i lekko śliską powierzchnię, co wyróżnia go na tle innych materiałów. Dzięki temu wydaje się być bardzo elegancki, ale też delikatny w użytkowaniu. Patrząc na podłogę wykończoną z wykorzystaniem gresu polerowanego można mieć nieodparte wrażenie spoglądania w szklaną taflę, która pięknie odbija i załamuje światło. 

Szkliwienie natomiast pozwala również na uzyskanie lekko błyszczącej powłoki pokrywającej taką płytkę, nie będzie to jednak tak spektakularny efekt, jak w przypadku zabiegu polerowania. Gres szkliwiony jest przygotowywany poprzez naniesienie na wierzch płytki specjalnej, dodatkowej warstwy ozdobnej. Składa się ona z odpowiednio przygotowanego szkliwa, a także z mieszanki barwników, która nadaje mu niepowtarzalnego charakteru. Warto zauważyć, że dodanie szkliwionej warstwy sprawia, że materiał ten dodatkowo zyskuje na wytrzymałości. Tym samym gres szkliwiony to dobra alternatywa dla klasycznej terakoty. Jak więc widać, oba rodzaje gresu dają inny efekt wykończeniowy, a także różne jest w praktyce ich przeznaczenie. 

Gres polerowany a szkliwiony – estetyka i funkcjonalność

Gresy polerowane potrafią zrobić oszałamiające wrażenie. Idealnie sprawdzą się przede wszystkim do dużych i przestronnych pomieszczeń, gdzie faktycznie „efekt szklanej tafli” będzie widoczny i wyeksponowany. W takim przypadku warto też zdecydować się na płytki o większym formacie. Warto jednak pamiętać o tym, że takie wykończenie może dać efekt śliskiej podłogi, co może być mniej pożądane w mieszkaniach, w których są małe dzieci. Gres polerowany nie będzie też odpowiedni do aranżacji na zewnątrz ze względu na swoją delikatną powierzchnię. W przypadku wykorzystania wewnątrz warto też zwrócić uwagę na fakt, że będzie on mniej wytrzymały, bardziej podatny na plamy i zabrudzenia, zarysowania, a jednocześnie – trudniejszy do utrzymania w nieskazitelnej czystości. 

Analogicznie, gresy szkliwione nie będą dawały efektu wyjątkowo nabłyszczonej powierzchni, ale mogą być równie piękne i nowoczesne, a przy tym bardzo wytrzymałe i praktyczne, o wszechstronnym zastosowaniu. Może to być decydujące w momencie zakupu i dokonywania wyboru – gres szkliwiony a polerowany. Różnice są także zauważalne w nasiąkliwości takich płytek – w przypadku gresów szkliwionych można liczyć na większą odporność materiału przy kontakcie z wodą. 

Podsumowując, zarówno gresy szkliwione, jak i polerowane mogą być wspaniałą ozdobą wnętrza, istotne jest jednak, aby wybrać rodzaj tego materiału, mając świadomość tego, w jaki sposób może sprawdzać się w praktyce. Oprócz oczywistych aspektów wizualnych na pewno istotnymi parametrami są wytrzymałość, trwałość i codzienny sposób użytkowania takiej podłogi. 

Rekomendowane artykuły