Porady

Dezynfekcja weterynaryjna – jak ją przeprowadzić?

Dezynfekcja weterynaryjna – na czym polega?

Dezynfekcja jest kluczowym elementem pracy gabinetów przeprowadzających zabiegi medyczne, w których może dochodzić do potencjalnych zakażeń drobnoustrojami. Gabinet weterynaryjny pod tym względem nie różni się od innych gabinetów lekarskich, dlatego i w tym miejscu dezynfekcja musi być realizowana celem zapewnienia bezpieczeństwa lekarza weterynarii, jak i jego pacjentów oraz ich właścicieli. Przestrzeganie podstawowych zasad higieny, do których zaliczamy dezynfekcję, jest niezbędne w odpowiednim leczeniu czworonożnych przyjaciół. Do prawidłowych praktyk higienicznych należy dezynfekcja rąk pracowników weterynaryjnych, skóry i błon śluzowych zwierząt oraz sprzętu weterynaryjnego i zanieczyszczonych powierzchni. 

Jak przeprowadzić dezynfekcję w weterynarii?

Skuteczna dezynfekcja gwarantuje prewencję potencjalnych zakażeń, dlatego w weterynarii można korzystać ze środków wykazujących działanie bakteriobójcze, wirusobójcze i grzybobójcze. Środki te pełnią swoją funkcję i są bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, przy stosowaniu zasad BHP, a także przestrzeganiu instrukcji dołączonej do preparatów. Należy przy tym pamiętać, że każde zwierzę w gabinecie trzeba traktować jako wektor dla chorobotwórczych drobnoustrojów, co zwraca szczególną uwagę na istotę dezynfekcji.

Wśród dezynfekcji weterynaryjnej wyróżniamy:

  • Dezynfekcję rąk– podstawowy element tego procesu, ponieważ to ręce stanowią pierwszy kontakt na linii weterynarz – zwierzę. Usunięcie drobnoustrojów z powierzchni dłoni ogranicza ryzyko ich przeniesienia na inne zwierzę, osobę lub powierzchnię. Na rynku można znaleźć wiele preparatów na bazie alkoholu wzbogaconych środkami nawilżającymi, które zapobiegają nadmiernemu wysuszaniu się odkażanej skóry dłoni. Dla ochrony osobistej warto uwzględnić obowiązkowe korzystanie z rękawiczek jednorazowych, zmienianych każdorazowo po badaniu. 
  • Dezynfekcję skóry i błon śluzowych zwierząt– niezbędna przed realizacją zabiegu czy wykonaniem badania, zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków oraz ich przeniesienia, na przykład na zranioną skórę zwierzęcia mogącego skutkować rozwojem zakażenia. W tym wypadku mają Państwo do wyboru szeroki zakres preparatów antyseptycznych.
  • Dezynfekcja sprzętu weterynaryjnego– niezwykle istotna dla zachowania bezpieczeństwa personelu i pacjenta. Regularnie dezynfekowany sprzęt weterynaryjny wolniej niszczeje, dlatego tym sposobem można korzystać z dłuższej żywotności urządzeń. W tym wypadku do dyspozycji dostępna jest długa lista preparatów przeznaczonych zarówno do szybkiej dezynfekcji, istotnej przy wykonywaniu krótszych badań, a także środków wieloskładnikowych przeznaczonych do czyszczenia większego sprzętu weterynaryjnego wielorazowego użytku, wykorzystywanego między innymi w operacjach i przy zaawansowanych zabiegach.
  • Dezynfekcja powierzchni– różne patogeny posiadają zdolność przeżycia na wielu powierzchniach, do których w gabinecie zaliczamy kozetkę, ale i środki transportu zwierząt czy ściany oraz podłogi. Dezynfekcję powierzchni najłatwiej przeprowadza się przy pomocy środka na bazie alkoholu w postaci sprayu lub chusteczek dezynfekujących.

Podkreślamy, że przestrzeganie zasad dezynfekcji zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji i niweluje negatywne skutki leczenia. Szeroki wybór odpowiednio przygotowanych preparatów dostępnych na rynku pozwoli Państwu na dobranie wymaganych środków i dostosowania ich pod własny tryb pracy. 

Wymogi sanitarne dla gabinetów weterynaryjnych pozwalają przede wszystkim na ich prawne otwarcie, a tym samym poprawne funkcjonowanie takiego miejsca. Aby usprawnić pracę gabinetu, warto ustalić plan dezynfekcji według obowiązujących norm i wdrożyć w jego działanie wszystkich pracowników. W ten sposób podjęte kroki pozwolą na utrzymanie standardów higienicznych i zapewnią bezpieczeństwo wszystkim żywym istotom przebywającym w obrębie gabinetu oraz po jego opuszczeniu.

Rekomendowane artykuły