Porady

W jakie narzędzia i akcesoria powinien zaopatrzyć się każdy majsterkowicz?

narzędzia

W każdym domu zdarzają się przeróżne uszkodzenia czy awarie wymagające fachowej pomocy. Jednak konsultacje ze specjalistą nie zawsze są konieczne. Często są to drobne usterki, z którymi można poradzić sobie samemu. Dlatego też warto zaopatrzyć się w zestaw narzędzi i gadżetów, które pomogą się uporać z tego rodzaju problemami. Co warto mieć w domowym warsztacie majsterkowicza? Jakie narzędzia są niezbędne?

Podstawowe narzędzia majsterkowicza

Trudno jest wymienić wszystkie narzędzia i gadżety, które powinny znaleźć się w warsztacie majsterkowicza. Nigdy nie wiadomo, z jakimi usterkami czy awariami przyjdzie się zmierzyć. Istnieją jednak pewne elementy, które są absolutną koniecznością i nie powinno ich zabraknąć w żadnym domu. Do niezbędnych narzędzi majsterkowicza zdecydowanie należą śrubokręty. Są niezwykle przydatne na co dzień w wielu sytuacjach, nie tylko podczas usterki. Warto wybrać komplet lub model wyposażony w wymienne bity. Dzięki nim można bez problemu przykręcić i odkręcić niemal każdy rodzaj wkrętu. Niezwykle przydatny jest także młotek. Istnieją różne rodzaje, a każdy z nich odznacza się swoimi zaletami i czasami trudno jest zdecydować się na jeden. Jednak w przypadku pojedynczego akcesorium najlepiej jest wybrać najpopularniejszy typ, czyli ślusarski.

Jakie narzędzia dla majsterkowicza są konieczne poza wymienionymi? Niezbędnym elementem jest zestaw płaskich kluczy. Umożliwią one przykręcenie i odkręcenie różnego rodzaju śrub. Należy pamiętać, że poszczególne sztuki cechują się odmienną średnicą, dlatego lepiej jest kupić cały komplet, a nie pojedynczy klucz. Dzięki temu majsterkowicz może mieć pewność, że klucze nie będą zbyt małe lub zbyt duże i uporają się ze wszystkimi śrubami.

W jakie narzędzia i gadżety dla majsterkowicza warto jeszcze się zaopatrzyć? Zdecydowanie warto mieć obcęgi. Dzięki nim można na przykład przyciąć przeróżne kable lub druty. Nie jest to jednak jedyna rola tego narzędzia. Z ich pomocą możliwe jest również wyciąganie gwoździ oraz innych drobnych elementów. Częstym awariom ulegają także instalacje hydrauliczne, dlatego w domowym warsztacie majsterkowicza nie może zabraknąć narzędzi i gadżetów, które pomogą rozwiązać tego typu problemy. W tym celu na pewno sprawdzi się wszystkim dobrze znany klucz francuski. Pomocne mogą okazać się także takie narzędzia jak żabki. Przydatne akcesorium stanowi także naciąg linki stalowej. Pomoże on napiąć i naciągnąć różnego rodzaju przewody.

Jakie jeszcze narzędzia i gadżety dla majsterkowicza warto mieć?

Istnieje jeszcze kilka innych ważnych narzędzi i gadżetów, które są absolutną koniecznością w każdym domu. Jednym z nich jest poziomica. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów różniących się długością czy szerokością, więc bez problemu można wybrać taką, która najbardziej odpowiada potrzebom. Niezwykle istotne są również narzędzia pomiarowe, które mogą się przydać niemal każdego dnia. W tym celu można zakupić najprostszą miarkę zwijaną. Zajmuje ona mało miejsca, a przydaje się przy wielu różnych pracach lub zwykłym przenoszeniu mebli. To małe akcesorium jest absolutnie niezastąpione. Bardzo przydatne okazać się mogą także narzędzia i akcesoria malarskie. Nie musimy inwestować w drogi czy wymyślny zestaw. Kilka pędzli o różnych wielkościach i szerokościach, a także wałek bez problemu dadzą sobie radę z większością prac.

Porządkowanie narzędzi

Niektóre narzędzia to podstawa w każdym domu, ale czasami łatwo je zgubić. Często odkładane są bez zastanowienia, a potem domownicy mają problem z ich znalezieniem. Dlatego warto zainwestować w skrzynki lub torby na narzędzia. Dzięki nim zapanuje porządek, a poszczególne sprzęty będzie wiele trudniej zgubić. Wbrew pozorom takie akcesoria potrafią sporo pomieścić i są dość kompaktowe, więc bez problemu można schować je do szafy. Nie zajmują dużo miejsca, a są niezwykle przydatne. Przed zakupem warto sprawdzić, z czego została wykonana wybrana skrzynka bądź torba, aby mieć pewność, że będzie cechować się trwałością i nie zniszczy się po kilku miesiącach przechowywania narzędzi.

Rekomendowane artykuły