Porady

Kiedy pryskać herbicydami?

oprysk roślin

Chwasty są powszechnym utrapieniem dla ogrodników na całym świecie. Mogą zakłócać cykl wzrostu liści i upraw, a ponadto są nieestetyczne oraz nadają ogrodowi zaniedbany wygląd. Oprysk herbicydami to potężna broń w walce z chwastami. Kiedy można ją wykorzystać?

Tego typu środki należy stosować, gdy chwasty są suche oraz aktywne w środku dnia. Najlepsze pory roku na stosowanie herbicydów to wiosna i jesień, co zapewnia konsekwentne niszczenie nieproszonych gości przed szczytowymi okresami wegetacji w ciągu roku.

Kiedy pryskać herbicydami?

Herbicydy to środki chemiczne, które skutecznie zabijają rośliny poprzez zakłócanie cyklu wzrostu. Można podzielić je na dwie odmiany:

  • przedwschodowe – przeznaczone do podawania do gleby na obszarze, który ma być wolny od chwastów,
  • powschodowe – stosowane w postaci oprysku bezpośrednio na chwasty.

Oba rodzaje herbicydów działają dobrze, ale należy pamiętać o kilku kwestiach, aby zapewnić skuteczność usuwania chwastów. Ponieważ tego typu środki to preparaty chemiczne, które mocno wpływają na otoczenie, należy pamiętać o następujących kwestiach podczas ich stosowania:

  • unikaj nadmiernej wilgoci – herbicydy mogą nie zadziałać prawidłowo, jeśli chwasty są mokre. Nie podawaj środka chwastobójczego wczesnym rankiem, gdy występuje rosa. Co więcej, odczekaj z zastosowaniem herbicydu 24 godziny przed lub po spodziewanych opadach deszczu;
  • monitoruj prędkość wiatru w okolicy – silne podmuchy mogą rozprzestrzenić preparat z chwastów. To zapobiegnie przenoszeniu herbicydu na inne rośliny w ogrodzie czy na trawniku;
  • kontroluj temperaturę otoczenia – jeśli na zewnątrz jest zbyt gorąco lub mroźno, może to wysuszyć preparat lub spowodować jego zamrożenie, czyniąc go bezużytecznym.

Oprysk herbicydami – kiedy stosować tego typu środki?

Kiedy stosować oprysk herbicydami – rano czy wieczorem? Chwasty są najaktywniejsze w ciągu dnia, gdy zachodzi fotosynteza. Dlatego najsensowniejsze jest stosowanie środka chwastobójczego w momencie przekształcania światła w energię. Szczytowe pory fotosyntezy występują zazwyczaj w środku dnia, między wczesnym popołudniem a wieczorem.

Nie zaleca się stosowania herbicydów wcześnie rano ze względu na dużą wilgotność, która nagromadziła się na chwastach. Woda może skutecznie rozcieńczyć chemikalia i uczynić je bezużytecznymi. Natomiast podczas gorących letnich miesięcy środki chwastobójcze należy stosować w godzinach wczesnoporannych i wieczornych. Dzieje się tak, ponieważ chwasty nie będą aktywnie rosnąć podczas wysokich temperatur, dlatego herbicydy nie zostaną odpowiednio wchłonięte przez organy. Zimą obowiązuje odwrotny scenariusz – rośliny będą fotosyntetyzować o najcieplejszej porze, zwykle w środku dnia.

Pory roku – kiedy pryskać herbicydami?

Kiedy stosować oprysk herbicydami, biorąc pod uwagę pory roku? Każdy sezon wiąże się z zaletami i wadami stosowania środków chwastobójczych. Warto je szczegółowo poznać.

Wiosna

Wiosna to bez wątpienia najlepsza pora roku, aby pryskać rośliny herbicydami. Występuje wtedy umiarkowany klimat. Najpierw następuje chłodna pogoda, która powoli przechodzi w gorące letnie miesiące. Idealnie byłoby zastosować herbicydy przedwschodowe wczesną wiosną, aby powstrzymać kiełkowanie chwastów, po czym można korzystać ze środków powschodowych przez resztę sezonu, aby skutecznie zatrzymać cykl życiowy roślin segetalnych.

Lato

Konieczne jest stosowanie środków chwastobójczych wiosną, aby zwalczyć zwiększony wzrost chwastów, który może wystąpić latem. Upały nie stanowią idealnych warunków do rozpoczęcia stosowania herbicydów, ponieważ intensywne ciepło emitowane przez słońce może szybko je wysuszać i zmniejszać skuteczność.

Jesień

Jesień jest sezonem przejściowym, a warunki do stosowania środków chwastobójczych są idealne. Rośliny segetalne powoli tracą światło słoneczne, dlatego herbicydy mogą atakować ich osłabiony system, a także skutecznie zapobiegać aktywności w okresie zimowym.

Zima

Zimowe miesiące mogą być dobrym czasem dla skutecznego zwalczania chwastów. Mając to na uwadze, stosowanie środka chwastobójczego musi być zaplanowane w odpowiednim momencie, aby uniknąć ryzyka zamarznięcia preparatu. Zawsze stosuj herbicydy w środku dnia, kiedy słońce mocno świeci. Aktywne opryskiwanie zimą zapewni, że chwasty nie wykiełkują przed nadejściem wiosny.

Jeśli chodzi o wyposażenie się w herbicydy, cena w superplony.pl jest niezwykle korzystna, dlatego warto zdecydować się na zakupy w tym sklepie.

Rekomendowane artykuły