Porady

Jakie karmy dla kotów są najlepsze?

Obecnie na rynku można znaleźć kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset mokrych i suchych karm dla kota. Stawia to początkującego właściciela kota przed ważną decyzją, którą nie zawsze łatwo podjąć. Często zdarza się również, że zwierzęciu nie posmakuje wybrana karma i wówczas trzeba ją zmienić. Jakie są podstawowe czynniki, którymi należy kierować się przy wyborze karmy dla kota?

Wysoka zawartość mięsa

Jest to bardzo ważne zwłaszcza u karm suchych, w przypadku których tanie karmy marketowe zazwyczaj mają niewielką zawartość mięsa, a jego miejsce zajmują warzywa i zboża, które nie są potrzebne kotu i pełnią funkcję zwykłego zapychacza. Z tego względu warto czytać składy karm, aby mieć pewność, że wybrane dla pupila jedzenie posiada jak największą zawartość mięsa. Ponadto należy uważać na to, aby w składzie karmy było wyraźnie napisane, że znajduje się w niej mięso. Wielu producentów zamiast mięsa z kurczaka wpisuje do składu enigmatyczne słowo „kurczak”, za którym często kryją się odpady z rzeźni, takie jak skóra i pazury.

Karma dobrana do potrzeb kota

Nie bez powodu karmy podzielone są na te dla młodych kotów, dorosłych i sterylizowanych. Każdy kot ma bowiem inne zapotrzebowanie energetyczne, które należy spełnić. Kocięta do pierwszego roku życia jedzą mało, jednak stale się rozwijają, przez co ich karma musi być pełnowartościowa. Natomiast koty po sterylizacji potrzebują pewnych specjalnych składników, dostarczanych przez odpowiednie karmy, które pozwalają im na uniknięcie problemów z układem moczowym.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *