Porady

Jak wybrać najlepszy termos na jedzenie?

termos

Perspektywa zjedzenia domowego obiadu podczas wyprawy na narty czy na łono natury lub też spożycie ciepłego posiłku podczas pracy jest idealną alternatywą dla osób, które lubią zdrowe i smaczne potrawy, które sami przygotowują. Dostosowany jest do przechowywania i przenoszenia jedzenia. Jego działanie jest podobne do dobrze wszystkim znanych klasycznych termosów do kawy czy herbaty. Możliwe jest w nim utrzymanie temperatury dzięki tak zwanej próżni technicznej, czyli przestrzeni o bardzo niskim ciśnieniu, która jest ograniczona ściankami dobrze odbijającymi światło, co zapewnia pokrycie ich lustrzaną warstwą. Co ciekawe termosy obiadowe sprawdzą się idealnie nie tylko do przechowywania ciepłych posiłków. Bardzo często wykorzystywane są również przez osoby preferujące dania na zimno, ponieważ dają gwarancję, że przysmaki nie zagotują się pod wpływem promieni słonecznych oraz wysokiej temperatury. 

Jaki termos na jedzenie wybrać?

Jaki termos na jedzenie będzie najlepszy? Czym kierować się przy wyborze? Te pytania bez wątpienia są najważniejsze podczas zakupu odpowiedniego naczynia. Osoby decydujące się na jego zakup powinny przeanalizować kilka parametrów. Pierwszy podstawowy, na który warto zwrócić uwagę to pojemność. Określenie Ilości przenoszonego jedzenia wedle potrzeb jest bardzo ważne. Powinno się liczyć z tym, że podczas chociażby wycieczki w góry taki termos będzie stanowił dodatkowe obciążenie plecaka. Ponadto koniecznie należy wybrać produkt wytrzymały. Kiedyś były popularne termosy  z bardzo delikatnymi, szklanymi wkładami. Na szczęście obecnie do produkcji ścianek wykorzystywany jest metal, który jest mniej podatny na uszkodzenia. Podejmując decyzję, jaki termos obiadowy będzie najlepszy trzeba zwrócić uwagę na jakość stali, z jakiej został wykonany. Dodatkowo powinno się kierować właściwościami termicznymi. Nikt raczej nie chciałby, aby jego posiłek po godzinie był ledwo ciepły lub letni. Producenci, aby poprawić jakość, stosują w swoich produktach chociażby podwójne ścianki, minimum dwie zakrętki oraz dobrze opracowany system uszczelnienia. 

Jaki termos na jedzenie? Dodatkowe funkcjonalności 

Oprócz wymienionych powyżej parametrów warto zwrócić uwagę również na dodatkowe funkcjonalności. Powinno pamiętać się o tym, że podczas wysokiej temperatury oraz nagromadzonego ciśnienia w termosie mogą pojawić się pewne zagrożenia, dlatego też bardzo ważne jest wybranie pojemnika, który posiada zakrętkę z zaworem bezpieczeństwa. Pozwoli to na uniknięcie takich sytuacji jak na przykład zabrudzenie plecaka, spowodowane „wybuchem” nagromadzonych w wewnątrz termosu gazów czy też zetknięcia się z gorącą parą podczas jego otwierania. W przypadku mniejszych pojemników, z których bezpośrednio będzie spożywany posiłek, należy wybrać  takie, które posiadają powłokę antypoślizgową. Da to gwarancję zminimalizowania ryzyka upuszczenia go. 

Zakupiony dobry termos na jedzenie – jak go przygotować do użytku?

W bardzo prosty sposób można podnieść wytrzymałość termosu na temperaturę. Koniecznie przed nałożeniem do niego gorącej potrawy trzeba wcześniej napełnić go na cztery minuty wrzącą wodą. W przypadku dań na zimno trzeba tę czynność wykonać podobnie, ale z użyciem zimnej wody. Ten prosty zabieg umożliwi maksymalne wykorzystanie możliwości termicznych naczynia. 

Najlepszy termos na jedzenie w większym rozmiarze

Jeśli zajdzie potrzeba zakupu dużego naczynia na przewożenie i przechowywanie jedzenia, dobrym rozwiązaniem staną się termosy obiadowe dostępne na https://e-kuchcikowo.pl/termosy-do-transportu-zywnosci. Można tam wybrać takie, które mają pojemność zarówno 10, 15 litrów, jak i dużo większe 50-litrowe. Starannie wykonane z dobrej jakości stali z pewnością posłużą latami. 

Termosy na jedzenie zyskują coraz to większą popularność, ponieważ są bardzo praktyczne. Można je wykorzystywać zarówno do przechowywania posiłków ciepłych, jak i zimnych. Mają różne pojemności, co jest ich dodatkowym atutem. Bardzo ważne jest jednak przy wyborze najlepszego termosu na jedzenie kierowanie się kilkoma parametrami. 

 

 

Rekomendowane artykuły