Porady

Jak udekorować salę weselną? Praktyczne wskazówki

wesele

Organizacja wesela składa się z mnóstwa elementów podzielonych na wiele etapów. Część z nich można realizować na długo przed terminem ślubu, ale są też takie, które trzeba wykonać w ciągu 24 godzin i to w okresie największego spiętrzenia obowiązków. Do tej grupy działań należy dekorowanie sali weselnej. Czynność tę można powierzyć zewnętrznej firmie, ale samodzielnie ozdobienie sali według własnego projektu wnosi dodatkową wartość do uroczystości. 

Jak samodzielnie udekorować salę weselną?

Rozważania na temat jak udekorować salę weselną samemu, warto zacząć jeszcze na etapie poszukiwania lokalizacji miejsca. Projekt dekoracji nie musi powstać już wtedy, natomiast wybierając salę, warto na nieco szerszej perspektywie, niż rozstawienie stołów i sposób pomieszczenia gości.
Ważne są również rozwiązania architektoniczne, jak konstrukcja sufitu, miejsca ewentualnego przymocowania udrapowanej tkaniny, kwiatów, balonów lub innych elementów, czy okna wymagają dodatkowej ozdoby. Inną istotną kwestię stanowi oświetlenie sali, a więc rozmieszczenie punktów świetlnych, ilość światła słonecznego wpadającego do wnętrza, moc, kolor, a także natężenie użytych żarówek. Odpowiedzi na te pytania pomogą później w tworzeniu koncepcji i ułatwią realizację projektu. 

Jak ozdobić salę weselną w ekonomiczny sposób? 

Ekonomiczność może dotyczyć nie tylko finansów, ale i czasu. Najczęściej wynajmując salę na wesele, uzyskuje się do niej dostęp na 24 godziny. Oznacza to, że wszystkie czynności dekoracyjne wykonuje się w noc i poranek tuż przed uroczystością, dlatego wszystkie elementy projektu muszą być gotowe a technika montowania przemyślana, aby montaż ozdób przebiegał sprawnie. 

Tworząc projekt dla dekoracji sali, trzeba pamiętać, jak ogromną rolę pełnią stoły, dekoracja środka blatów i ewentualne dostawki. Dlatego kolor obrusa, barwa serwisu, a nawet kolor kieliszków mają znaczenie. Szczególnie gdy w planach znajduje się dominujący motyw kolorystyczny. Kieliszki w wybranym odcieniu, małe lampki na stołach i dekoracje kwiatowe wniosą mnóstwo barwy do przestrzeni. 

Ciekawym akcentem estetycznym jest odrębny stół na słodycze. Jego aranżację również warto zaplanować wcześniej oraz nadać mu określony charakter, by przyciągał wzrok.

Kilka trików weselnych, czyli jak przystroić salę weselną? 

Pomysł na projekt aranżacji miejsca uroczystości, jak sala weselna Góra Kalwaria powinien powstawać w zgodzie z charakterem przestrzeni, a przynajmniej w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać jej potencjał. Kilka elementów można zawsze wykorzystać w projekcie, bez względu na charakter zamysłu. Ciekawym akcentem aranżacji jest delikatna jak mgła tkanina. Ogromne ilości przezroczystego, miękko układającego się białego lub barwnego materiału nadadzą sali eteryczności i lekkości. Można symetrycznie mocować go do sufitu, belek stropowych lub rozdzielić nim zasłony. Tkanina zwisająca miękko z sufitu i dużo dolnego oraz bocznego światła tworzą światłocień nadający sali niezwykłego uroku.

Starając się wyczerpać pomysły płynące z odpowiedzi na pytanie: “Jak ozdobić salę weselną?”, zwykle zaczyna się od dwóch elementów – kwiatów i balonów. Z jednej strony stanowią one motyw stosunkowo banalny. Natomiast z drugiej, jeśli zostaną pomysłowo zaaranżowane, potrafią stworzyć dodatkową atrakcję oraz estetyczną dekorację. Szczególnie kwiaty wnoszą do weselnej sali świeżość, kolor, przyjazne dla oka barwy, poczucie obcowania z naturą. Można je kłaść na stołach, stawiać w dużych i małych wazonach, tworzyć girlandy bądź wieszać na ścianach.

Ozdoby na salę weselną nie muszą być skomplikowane i drogie. Kwestia, jak ubrać salę weselną, zależy od gustu oraz możliwości młodej pary. Ale warto pamiętać, że minimalizm lub choćby umiar w aranżacji przyniosą lepszy efekt niż nadmiar. Gdy do sali napłyną goście w odmiennych strojach, na stołach pojawią się kolorowe potrawy oraz zabłysną wielobarwne światła, docenia się wówczas porządkujący efekt estetyczny nadrzędnego koloru, harmonię linii architektonicznych czy grę świateł odbijających się od bieli stołu i zastawy.

 

 

 

 

 

 

Rekomendowane artykuły