Kredyt to poważne zobowiązanie finansowe, którego zaciągnięcie niesie za sobą sporo konsekwencji. Aby wybrać najlepszą ofertę, wiele osób korzysta z pomocy doradcy kredytowego. Jego rola w całym procesie kredytowania jest wręcz nieoceniona. Jak się przygotować do pierwszego i kolejnego spotkania z doradcą kredytowym?
Czym zajmuje się doradca kredytowy?
Na początek warto zastanowić się, czym dokładnie zajmuje się doradca kredytowy w Sosnowcu i w jaki sposób może on pomóc swojemu klientowi? Otóż doradcy kredytowi, najogólniej rzecz ujmując, sprawują kontrolę nad całym procesem kredytowania. Zapoznają się z potrzebami klienta oraz jego możliwościami finansowymi, a następnie dobierają dla niego najkorzystniejszą ofertę. Mogą również pomóc w finalizowaniu umowy kredytowej, którą klient zawiera z bankiem. Doradcy kredytowi pilnują, aby wszelkie formalności zostały załatwione na czas, a proces kredytowania przebiegał, w miarę możliwości, bez większych zakłóceń. Oczywiście, doradca kredytowy działa w imieniu klienta, zatem kieruje się w głównej mierze jego potrzebami oraz preferencjami. Z drugiej strony, jest on w stanie na chłodno ocenić możliwości kredytowe swoich klientów, pamiętając, że nie każdy posiada taką samą zdolność kredytową.
Jak się przygotować do spotkania z doradcą kredytowym?
Pierwsze spotkanie z doradcą kredytowym zwykle jest bardzo stresujące. Klienci nie do końca wiedzą, czego się spodziewać oraz co powinien wiedzieć doradca kredytowy, aby pomóc im najlepiej, jak tylko potrafi. Dlatego też do spotkania trzeba się w odpowiedni sposób przygotować. W pierwszej kolejności warto sprecyzować swoje oczekiwania. Klient powinien wiedzieć, jaki dokładnie kredyt chce zaciągnąć i na jakich warunkach. Należy również określić swoje zarobki – ważna jest tutaj średnia z ostatnich 12 bądź 6 miesięcy, a nie wynagrodzenie, które aktualnie przychodzi na konto. Ponadto klient musi określić, co zamierza za otrzymane pieniądze kupić. Zazwyczaj z pomocy doradcy kredytowego korzystają osoby, które chcą zaciągnąć kredyt hipoteczny. W takim przypadku należy zastanowić się, jaka dokładnie nieruchomość ma zostać zakupiona za pieniądze z kredytu. Ważne jest też, na jak długo klient zamierza zaciągnąć kredyt. Jakie dokumenty będzie potrzebował doradca kredytowy? Na pierwszym spotkaniu będzie on w głównej mierze rozmawiał z klientem, zapoznając się z jego wymaganiami czy oczekiwaniami. Oczywiście, nie zaszkodzi przygotować dokumenty, takie jak chociażby zaświadczenie o zarobkach czy dokumentację dotyczącą nieruchomości, jaka ma zostać zakupiona za pieniądze z kredytu. W przypadku firm dobrze jest dostarczyć doradcy sprawozdanie finansowe za ostatni rok podatkowy. Tymczasem osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę powinny także okazać kopię swojego kontraktu. Wszystko to pomoże ocenić doradcy kredytowemu zdolność kredytową klientów. Dzięki temu cała procedura przygotowania najlepszej oferty może zostać w pewnym stopniu przyspieszona.
Jak przygotować się na kolejne spotkania z doradcą kredytowym?
Spotkań z doradcą kredytowym potencjalnych kredytobiorców czeka co najmniej kilka. O co pytać doradcę kredytowego? Co do zasady, pytania nasuwają się klientom same, bowiem w podczas dalszych rozmów muszą oni dokonać wyboru najkorzystniejszej oferty. Warto dowiedzieć się, na jakich zasadach ma być spłacany kredyt oraz co – ewentualnie – może się zmienić w umowie, jakie kroki może podjąć bank w konkretnych sytuacjach (na przykład rozwodu czy śmierci małżonka) oraz w jakim stopniu zmiana stóp procentowych wpłynie na wysokość raty kredytu. Doradcy kredytowi, dzięki swojemu doświadczeniu, sami są w stanie uprzedzić wiele pytań, jakie mogą zadać im klienci. Należy przy tym pamiętać, że na każde kolejne spotkanie przynosi się dokumentację, którą poda specjalista. Może ona dotyczyć na przykład finansów prowadzonej firmy bądź różnego typu zaświadczeń, na przykład promesy zatrudnienia. Warto mieć na uwadze, że każdy przypadek jest traktowany przez doradcę kredytowego indywidualnie.