Porady

Fartuchy chirurgiczne – zastosowanie

Praca lekarza, a zwłaszcza takiego, który wchodzi na salę operacyjną, jest obarczona ogromną odpowiedzialnością oraz ryzykiem. Dlatego koniecznością jest zapewnienie absolutnego bezpieczeństwa zarówno pacjentowi, jak i personelowi obecnemu na sali. Do zachowania maksymalnej sterylności i bezpieczeństwa z pewnością przyczyniają się stroje lekarzy – fartuchy chirurgiczne. Jakie cechy powinny posiadać najlepsze fartuchy, by jak najlepiej zabezpieczać lekarza. Z jednej strony dając mu pełen komfort fizyczny podczas wykonywania poszczególnych zadań, z drugiej zaś psychiczny, że bariera, jaką daje materiał – specjalna włóknina będzie wytrzymała i nie pozwoli na przepuszczenie jakichkolwiek drobnoustrojów.

Materiał, z którego powstają fartuchy chirurgiczne – jakie powinien mieć właściwości?

Przede wszystkim materiał, z jakiego wyprodukowany jest fartuch chirurgiczny powinien maksymalnie zabezpieczać przed transmisją różnego rodzaju drobnoustrojów. Krew oraz inne płyny ludzkiego organizmu, z którymi ma do czynienia lekarz, nie mogą przeniknąć przez materiał fartucha. Sterylny fartuch chirurgiczny to podstawa bezpieczeństwa. Dlatego też włóknina, z jakiej został wykonany, powinna być wodoodporna i nie przepuszczać płynów. Dzięki temu lekarz uniknie kontaktu z drobnoustrojami czy bakteriami w organizmie pacjenta. Współcześnie wśród standardów znajdziemy korzystanie zarówno z jednorazowych fartuchów chirurgicznych, jak i tych wielorazowych. Jeśli lekarz przed operacją zakłada na siebie fartuch jednorazowy, to po wykonanej pracy fartuch ten nadaje się do wyrzucenia. Wśród strojów chirurgicznych madens.pl można znaleźć jednorazowe jałowe fartuchy z włókniny SMS o różnej gramaturze. Jedne wykonane są z cieńszej, inne z grubszej włókniny. Ponadto znajdziemy tam dodatkowe zabezpieczenia w postaci foliowych przednich fartuchów, które zakładane są do dodatkowej ochrony, kiedy wiele krwi wydostaje się z organizmu podczas przeprowadzania operacji.

Dopasowanie fartucha do ciała lekarza

Istnieją również fartuchy ze zdecydowanie trwalszych materiałów, które po odbytym zabiegu, lekarz zdejmuje z siebie, a te przekazywane są bezpośrednio do czyszczenia. Popularniejsze są zdecydowanie jednorazowe fartuchy. Często jest to wygodniejsza praktyka niż w przypadku prania strojów operacyjnych dla lekarzy czy personelu. Oba te rozwiązania muszą jednak posiadać wspólny mianownik, a mianowicie na sali operacyjnej warunki muszą być nieskazitelne. Z racji tego, że lekarz na sali musi mieć całkowitą swobodę ruchów ciałem, a przede wszystkim rękami, to fartuch chirurgiczny nie może być zanadto opięty, jednocześnie utrudniający układanie rąk pod różnymi kątami. Niezależnie czy jest to fartuch chirurgiczny jednorazowy, czy wielorazowy, wybierając strój, powinno się ustalić wymiary lekarza, tak by strój dobrze na nim leżał. Dopasowanie rozmiaru jest ważne, by zbudować komfort podczas pracy. Z racji tego, że niektóre operacje trwają wiele godzin, lekarz niejednokrotnie musi spędzać w tym samym ubraniu długi czas przy stole operacyjnym.

Zapięcia w fartuchu chirurgicznym jednorazowym

Bardzo ważnym elementem jest to, by materiał sterylnego fartucha chirurgicznego był na tyle oddychający, by operujący mógł w nim przetrwać długi czas, jednocześnie nie pocąc się zanadto. Wówczas komfort pracy oraz bezpieczeństwo mogłyby znacząco spaść. Zakładanie stroju do operacji powinno być szybkie i proste, gdy pacjent trafia na stół operacyjny liczy się każda minuta jego życia. Dlatego tak ważne jest sprawne i szybkie działanie. Ubranie to zapinane jest często na rzepy z ewentualnym wiązaniem na karku. Fartuchy chirurgiczne jednorazowe dostępne w sklepie Madens, różnią się także pod względem gramatury włókniny, z jakiej są stworzone. Dzięki temu można dobrać strój także do rodzaju zabiegu, jaki będzie wykonywany. Jeśli będziemy mieć kontakt z otwartym organizmem, dużą ilością krwi, płynów czy drobnoustrojów, wówczas lekarze mogą wybrać zwiększoną gramaturę włókniny i grubszy materiał lub dodatkowo założyć jednorazowy foliowy fartuch na brzuch i klatkę piersiową.

Rekomendowane artykuły