Porady

Czy fotowoltaika się opłaca?

solar

Rosnące ceny prądu, zwłaszcza w tym roku, zmuszają do szukania alternatyw umożliwiających ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Zanim jednak zaczniesz oszczędzać i minimalizować pobór prądu, poznaj nowoczesne możliwości, które warto wziąć pod uwagę. Z pomocą przychodzi branża odnawialnych źródeł energii. Mimo wielu zalet ekologicznych takich rozwiązań na pewno zastanawiasz się, czy panele fotowoltaiczne się opłacają i czy ich instalowanie ma sens w małych gospodarstwach. W tym artykule znajdziesz przydatne informacje dotyczące korzyści z założenia paneli słonecznych.

Na początek zbadaj rynek

Aby poznać opłacalność fotowoltaiki, najpierw należy zrozumieć mechanizm jej działania. Tylko informacje z kilku rzetelnych źródeł, rozmowa z osobami użytkującymi taki system, poznanie ofert sprzedażowych różnych firm i własna analiza dadzą Ci niezbędne i rzetelne informacje. Kiedy zaczniesz poszerzać swoją wiedzę, sam wyciągniesz wnioski, kiedy fotowoltaika się opłaca i czy ten system jest dla Ciebie.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika to technologia, która opiera się na produkcji prądu przy użyciu światła słonecznego. Promieniowanie słoneczne w postaci fotonów dociera bezpośrednio do paneli fotowoltaicznych. Dochodzi przy tym do zmiany energii słonecznej w elektryczną. To zjawisko nazywane jest efektem fotowoltaicznym, podczas którego wytwarzany jest prąd stały, który przepływa przez inwerter (czyli falownik) i zostaje przekształcony w prąd zmienny potrzebny do zasilania urządzeń elektrycznych.

Fotowoltaika – czy się opłaca? Zmniejszenie opłat za prąd

Oferty sprzedaży paneli fotowoltaicznych zaczynają się głównie od stwierdzenia: „Ogranicz ceny za prąd”. To kuszące zdanie często zatrzymuje uwagę odbiorcy. Z roku na rok rachunki za energię elektryczną rosną w zastraszającym tempie. Na wzrost opłat mają wpływ różne czynniki: gospodarcze, polityczne, ekologiczne oraz zwiększenie ilości urządzeń elektrycznych w każdym domu. Z własną instalacją fotowoltaiczną nie musisz obawiać się o rachunki za prąd. W swoim gospodarstwie domowym staniesz się minielektrownią, która produkuje energię elektryczną.

Koszt założenia paneli fotowoltaicznych a jej opłacalność

Przeanalizuj wszystkie czynniki, które decydują, czy fotowoltaika się opłaca w Twoim przypadku. Średnie koszty montażu takiej instalacji mieszczą się w granicach od 15 tysięcy złotych do 25 tysięcy złotych. Cena w głównej mierze uzależniona jest od firmy instalującej, wielkości domu, zapotrzebowania energetycznego, rodzaju paneli oraz kwoty, którą możesz otrzymać z dofinansowania.

Kiedy zwróci się wkład w panele fotowoltaiczne

Montaż paneli fotowoltaicznych to inwestycja długoterminowa. Raz wydane pieniądze przynoszą korzyści poprzez obniżenie kosztów życia codziennego. Od momentu zainstalowania odnawialnych źródeł energii nie będziesz zastanawiać się, czy panele fotowoltaiczne się opłacają. Fotowoltaika w przeciętnym gospodarstwie zwraca się głównie po 5-10 latach, a sama instalacja może działać 25 lat i dłużej. Przez cały ten okres będzie przynosić korzyści energetyczne w postaci produkcji prądu. Koszty eksploatacyjne staną się bardzo niskie.

Korzyści dzięki dotacjom do założenia paneli słonecznych

Pamiętaj, że przy założeniu instalacji fotowoltaicznej możesz liczyć na pomoc z Funduszy Europejskich, skarbu państwa czy gminy. Programy wsparcia są różne – od bezpośrednich dopłat, po zwrot kosztów aż po ubezpieczenie kredytu. Dzięki temu skorzystanie z pomocy przyśpiesza zwrot inwestycji.

Fotowoltaika – kiedy się opłaca?

Reasumując, w przypadku fotowoltaiki opłacalność jest ogromna. Korzyści ekonomiczne są największą zaletą takiego systemu. Nie będziesz obawiać się podwyżek cen prądu. Pamiętaj, że inwestując w odnawialne źródła energii, wpływasz również na środowisko. Fotowoltaika w Małopolsce jest bardzo popularna (jak również w innych regionach Polski) – wiele osób decyduje się na jej założenie. O popularności decyduje fakt, że w ciągu kilku lat instalacja zwraca się, a Ty możesz cieszyć się z własnego, wyprodukowanego w swoim domu prądu.

 

 

 

Rekomendowane artykuły