Jakie dane musi zawierać pieczątka firmowa? Pytanie, które zadają sobie najczęściej młodzi przedsiębiorcy. Warto przyjrzeć się temu tematowi, aby być pewnym tego, pieczątki zawsze zostaną przygotowane w prawidłowy sposób.
Prawo a pieczątki firmowe
Jak powinna wyglądać pieczątka firmowa? Nie ma żadnych przepisów prawa, które odnosiłyby się właśnie do takiego tematu. Otóż nie ma żadnego obowiązku, aby przedsiębiorca taką właśnie pieczątkę posiadał. Niezależnie od tego, z jakim rodzajem działalności ma się do czynienia (np. spółka komandytowa, z o.o., itd.). Aczkolwiek, jeżeli ktoś takiej pieczątki nie będzie posiadał, może spotkać się z wieloma trudnościami. W szczególności, jeżeli mowa jest o urzędach, gdzie przedsiębiorcy mają do załatwienia różnego rodzaju sprawy. Może się bowiem okazać, że potrzebne będzie wypełnienie druczka odnośnie braku stempla firmowego lub też własnoręczne napisanie informacji, że takiej pieczątki się nie posiada.
Wzór pieczątki firmowej
Co musi zawierać pieczątka firmowa? Nie ma żadnego oficjalnego wzoru w tym temacie. Właściwie można by powiedzieć, że w tej kwestii istnieje pełna dowolność. Co jednak nie oznacza, że trzeba przesadzać w drugą stronę. W końcu tak prozaiczny element, jak pieczątki ze Zgierza, wpłynąć mogą także na to, jak firma będzie postrzegana przez innych. Osoby zainteresowane zamówieniem takich produktów powinny wiedzieć, co mogą wybrać:
- automat samotuszujący,
- stempel drewniany,
- stempel plastikowy.
Która z tych opcji jest najlepsza? Wszystko tak naprawdę trzeba rozsądzić zgodnie z indywidualnym gustem. Automaty są nieco droższe, ale bardzo praktyczne. Stemple wciąż są używane, ale wiele osób z nich rezygnuje na rzecz właśnie automatów, tym bardziej że sama nakładka automatów dostępna jest w tak wielu kolorach.
O czym nie można zapomnieć?
Nie można zapomnieć o tym, że na takiej pieczątce powinny znaleźć się odpowiednie dane. Można podzielić je na obowiązkowe, jak również nieobowiązkowe. Co powinna zawierać pieczątka firmowa, jeżeli chodzi o elementy obowiązkowe? Na tej liście znaleźć można:
- nazwę firmy – nie można jednak zapomnieć o tym, aby wskazać formę prawną,
- siedzibę i adres firmy,
- NIP – numer identyfikacji podatkowej.
Do elementów nieobowiązkowych zalicza się z kolei:
- adres strony internetowej,
- adres e-mail,
- adres filii,
- nr rachunku bankowego,
- REGON.
Niekiedy można także pomyśleć o tym, aby umieścić na pieczątce logo. Tylko że z drugiej strony – nie ma też co przesadzać z ilością informacji, jakie będą tam umieszczone. Może się bowiem finalnie okazać, że dane znajdujące się na pieczątce, w ogóle nie będą do odczytania. W przypadku spółek komandytowych i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, może się okazać, że na pieczątce będzie trzeba umieścić takie informacje, jak oznaczenie sądu rejestrowanego i numer KRS. Warto więc zadbać o obecność takich elementów.